השתתפותי כמרצה בכנס משרד החינוך – מינהל חברה ונוער מחוז חיפה – כיצד "מנהיגים את הדרך בשביל הסביבה"

מאוד מעודד ומעורר תקוה היה לראות את יוזמת משרד החינוך – מינהל חברה ונוער מחוז חיפה, ליזום כנס חינוכי סביבתי לסגלי החינוך והנוער במחוז חיפה,
שנקרא: "מנהיגים את הדרך בשביל הסביבה".

אני מודה לעינב יניב שוורץ מנהלת מינהל חברה ונוער במחוז חיפה, ולבטי דנון מנהלת מרכז הדרכה  במשרד החינוך מחוז חיפה, שהזמינו אותי להרצות בכנס החשוב על יזמות סביבתית בהרצאה שנקראת "יזמות בשביל הסביבה" –  לספר על פעילותי מעל 15 שנה, בתחומים שונים של אקטיביזם סביבתי חינוכי, חברתי ותרבותי.

פתחתי את הרצאתי בציטוט מאת יאנוש קורצ'ק  "הדואג לשנה זורע חיטה, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך בני אדם ".  אני מודה לזכות להיות שותפה ביוזמות גם בזריעה, גם בנטיעות עצים וגם בלחנך בני אדם, לאהבת הטבע והסביבה.
הצגתי בהרצאתי "יזמות בשביל הסביבה" מבחר מפעילותי ליוזמות שיזמתי במשרד החינוך, להטמעת החינוך הסביבתי והחינוך האקלימי בהרצאות למורים לתלמידים בכלל המגזרים במסגרת החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי. יוזמות סביבתיות בכתיבת תוכן בבלוג ירוק שבאתר שלי.  כתיבה בויקיפדיה בתכנים אודות אמנות אקולוגית,  איכות הסביבה ומגדר. כתיבת דפי ערך בויקיפדיה אודות נשים אקטיביסטיות הפועלות למען חקר האקולוגיה ולמען שיפור איכות הסביבה בה אנו חיים.

סיפרתי על אקטיביזם כחברה בתנועת "הורים למען האקלים", שאנו פועלים ביוזמות שונות ובצוותים ברחבי הארץ, למען הטבת העתיד האקלימי והאקולוגי של ילדינו. 
על קידום המודעות הסביבתית באמצעות יצירת אמנות אקולוגית המוצגת בתערוכות אמנות ובמדיה, במטרה לחזק את יחסי הגומלין בין האדם לטבע, הצורך בשמירה על המגוון הביולוגי, הצורך בהגנה על העצים, הגנה על הים, על הטבע מנזקי הפסולת לסביבה וכו'.
יזמות סביבתית בהגנה על העצים כחברה בתנועת "נאמני העצים של רעננה" שאנו פועלים לשימור הריאה הירוקה במרחב העירוני, בהגשת ערר וביוזמות להציל את העצים הרבים המקבלים אישורי כריתה מפקידי היערות ברשויות המקומיות. 
סיפרתי בקצרה על יזמות סביבתית כנציגת ציבור בוועדה לאיכות הסביבה ברעננה, פעילות עם הקהילה בגידול חקלאות אורגנית בגינה קהילתית "הפעמונים" ברעננה, וכמנטורית למנהיגות חברתית וסביבתית לתלמידות בחטיבת הבינים "השרון" ברעננה.

קהל רב התכנס באולם המליאה של מלון לאונרדו בחוף הכרמל, שכלל מנהלים, סגלי חינוך מכל המגזרים ובני נוער. הכנס נפתח בקבלת פנים, כיבוד קל, פוסטרים שהציגו פעילות בשביל היזמות עם הקוסם מארץ עוץ ותערוכת תוצרים יזמות בתי ספר "בשביל הסביבה".
הנחתה את הכנס עינב יניב שוורץ מנהלת מינהל חברה ונוער מחוז חיפה, שהזמינה את את חגי גרוס ראש מינהל חברה ונוער במשרד החינוך לשאת דבר פתיחה לחשיבות משרד החינוך הפועל להנהיג את הדרך בשביל הסביבה. לאחריו תזמורת הנוער הנעימה לקהל מנגינתה בקטעי נגינה של שירים ישראלים בשיתוף שירה בציבור של הקהל.

סדרת ההרצאות נפתחה בהרצאתו של גדעון בכר – שגריר לשינוי אקלים וקיימות במשרד החוץ, על חדשנות אקלימית ורעיונות פורצי דרך שנעשים בישראל.
לאחר הרצאתו של גדעון בכר, הוזמנתי להציג בפני הקהל באולם המליאה, את הרצאתי בסגנון TED בנושא "יזמות בשביל הסביבה".

בפאנל המומחים בהרצאות TED קצרות הרצו גם עמיעד לפידות והדס שלומי שהרצו כל אחד בדרכו "יזמות בשביל הסביבה", במטרה להעניק השראה לקהל המוזמנים  שהגיע לכנס מינהל חברה ונוער מחוז חיפה. בתום שלב ההרצאות במליאה, הקהל הוזמן להתחלק ל 4 קבוצות של סדנאות שונות לקהל המוזמנים. 

בחלוקה לקבוצות, הוזמנתי להעביר לקבוצה שלי הרצאה עוצמתית, מרגשת ומעוררת השראה אודות "נשים פורצות דרך". שהצגתי לקהל במצגת וסרטוני וידיאו, אודות נשים המהוות מודל לחיקוי בהובלת צדק חברתי וסביבתי. 
באמצעות סיפוריהן מעוררי ההשראה, למדנו כיצד הצליחו למרות המגבלות, לשגשג ולהצליח במסע הפריצה, לשבור את תקרת הזכוכית, לצבור הישגים מופלאים להיטיב עם האדם ועם בעלי החיים. לפרוץ דרך בחדשנות בתחום המדע וחדשנות בסיוע לקהילות מוחלשות. לתרום מיכולתן הרבה לפעול לאיכות חיי האדם, הטבע והסביבה.
קינחתי את המפגש בסדנה יצירתית "במקום לפח ניצור מהפך" שזכתה להתלהבות רבה ורצון להמשיך ללמוד יותר מהאומנות הירוקה.  שמחתי להטמיע את מסר האומנות הירוקה המושיטה את ידה לסביבה.
זו זכות  עבורי לרתום את הקהל ליכולת להטמיע את החינוך לקיימות, החינוך הסביבתי בדרכים חינוכיות, תרבותיות ויצירתיות כיצד להנהיג את הדרך בשביל הסביבה.

שמחתי לראות בין קהל אנשי החינוך מכל המגזרים שהגיעו לסדנה שלי גם אני חני פלג, הממונה הארצית לחינוך לקיימות, באגף המדעים מזכירות הפדגוגית של משרד החינוך שפועלת במרץ רב להטמיע את החינוך לקיימות במערכת החינוך הפורמלית במשרד החינוך. 

מפתיע אותי לראות כל פעם מחדש את התגובות הנלהבות והתרגשות הקהל, המתפעל מהתוצרים שנחשפו אליהם, המתקשה להאמין כי כל התוצרים נוצרו מפסולת שעברה מהפך מן הפח, חומרי גלם ישנים הפכו לתוצרים חדשים, מפתיעים, שימושיים וידידותיים לסביבה.
בין שלל היצירות שהבאתי, הדגמתי לסגלי ההוראה כיצד גוזרים ובונים שרפרף מקרטוני משקה, שהופך לרהיט חדש, שימושי כשרפרף חזק, מעוצב בצורה הנדסית המקנה לו חוזק וקשיחות, מצופה בטפטים צבעוניים, תוך תהליך חווייתי, יצירתי וידידותי לסביבה.
הסדנה "במקום לפח ניצור מהפך" העניקה לסגלי ההוראה, כלים וחשיבה יצירתית מחוץ לקופסה,  כיצד הפסולת שהייתה כמטרד סביבתי, ניתן להתבונן בה התבוננות אחרת וליצור ממנה מהפך מהפח. כיצד באמצעות חדוות היצירה, תהליך של שימוש חוזר, להפיח בה חיים חדשים למשאב יקר ערך, שימושי, חדשני, אסתטי וידידותי לסביבה.
תודה לאפשרות לתרום לאנשי החינוך והנוער מהידע שלי, להעניק השראה כי כל אחד יכול בדרכו ללכת בדרך העשייה, לגלות יזמות המטיבה עם האדם, הטבע והסביבה.

מוזמנים לקבל השראה באתר שלי מסדרת ההרצאות שאני מרצה בתחומי הקיימות, שינויי האקלים והסביבה, חדשנות ישראלית בתחום האקולוגיה והסביבה, אמנות, תרבות, חינוך סביבתי והעצמה אישית.

לרשותכם עשרות גלריות של אומנות המיחזור, אמנות אקולוגית, עשרות רעיונות להטמעת החינוך הסביבתי, תוכן סביבתי בבלוג הירוק, הדרכה רבה שתוביל אתכם ליוזמות ויכולות להיות שותפים להנהיג את הדרך בשביל הסביבה, בכל דרך שבה תבחרו. בהצלחה רבה למנהלים, לסגלי החינוך וההדרכה ולנוער היקר שלנו.

לשיתוף:

2 תגובות

 1. עינב שורץ הגב

  מירי יקרה

  תודה על השתתפותך בכנס מינהל חברה ונוער שעסק במנהיגות בהקשר לסביבה ואקלים.
  הרצאתך הייתה מרתקת ומלמדת, המשתתפים יצאו מרוצים מאוד גם מהסדנא .
  מאוד התרשמתי מהיזמות ומהאנרגיות והאמונה בדרך שמלווים את עשייתך.
  תודה על השתתפותך וממליצה מאוד על הזמנתך לכל כנס העוסק ביזמות בכלל ובסביבה בפרט.

  יישר כוח
  עינב שורץ
  מנהלת חברה ונוער

 2. Zvi Rogov הגב

  חשוב מאוד,מאוד!!! כי מירי זאת מירי,אין מה לדבר, כי מירי היא תמיד הטובה ביותר!!!

השארת תגובה