השתלמות למורות במחוז ירושלים במפגש העשרה חווייתי ששילב הרצאה + סדנת יצירה בתחומי הקיימות, המדע והאמנות הירוקה

שמחתי להעביר במרכז פסג"ה במודיעין, השתלמות חווייתית למורות לאמנות ממחוז ירושלים, למתן העשרה לחינוך לקיימות, והקשר בין המדע ובין אומנות בינתחומית.
במפגש העשרה מעורר השראה, הצגתי בהרצאה ובסדנה דרכי למידה מגוונות המותאמות למציאות הסביבתית המשתנה. בהרצאה למורות הצגתי את הקשר בין מצב שינויי האקלים, תחזיות המדענים, ומצב הסביבה, באמצעות מיזמים מאמנים מרחבי העולם, המציגים וחוקרים באיבוד ועיבוד גבולות, בפרשנות האמנות למצב הקיים. 

בהשתלמות שהעברתי למורות, הצגתי בהרצאה מעוררת השראה את תגובת האומנים בעולם לשינויי האקלים והסביבה, המפרשת את תחזיות מדעני האקלים להתחממות הגלובלית, משבר הסביבה, משבר מגוון המינים וקידום המודעות הסביבתית בדרכים שונות המציגות בין תחומיות באומנות הסביבתית והאקולוגית.
כנשות חינוך והוראה המקדמות את הטמעת החינוך הסביבתי גם בתחום האומנות, הזמנתי אותן לבקר בתערוכה החשובה שלנו חברי תנועת "הורים למען האקלים" המציגה את המשבר האקלימי-אקולוגי בעולם ואת הפתרונות המוצעים, וקוראת לכולנו כי "זה הזמן לפעול!". התערוכה מוצגת בפארק כפר סבא ומומלץ מאוד לבקר בה.

בתום ההרצאה, שמחתי לראות את התלהבות המורות שביקשו ללמוד כיצד יצרתי את הדוגמאות שהבאתי, החל מעיצוב פרחים שונים, עיצוב תכשיטים אקולוגיים, פיסול דמויות, בעלי חיים וצורות נוספות שכולן עוצבו ופוסלו מבקבוקי פלסטיק בשימוש חוזר.
בסדנה החווייתית שנקראה "במקום לפח ניצור מהפך" –  המורות חקרו את הגבולות המותר והאסור בחימום בקבוקי הפלסטיק השונים. הן למדו לעצב פרחים בצורות שונות, עלים וצורות חופשיות והתנסו לחקור את  תכונות בקבוקי הפלסטיק השונים.

שמחתי לראות את התגובות של המורות הן מההרצאה שהרצתי שהציגה בין היתר את  "מעגלי השפעה של אמנים בעולם, בתגובה למשבר האקלים והסביבה"  והן מחדוות היצירה הירוקה שהדרכתי, כיצד לעבוד עם בקבוקי הפלסטיק כחומר ביד היוצר. להעניק להן העשרה נוספת הבאתי איתי למפגש דוגמאות רבות לסדנת היצירה, על מנת להדריך, כיצד להתייחס לחומרים ישנים שיצאו מכלל שימוש, ולהפיח בהם חיים חדשים ליצירת אמנות החוקרת את איבוד ועיבוד הגבולות של החומר ולעשות מהפך מישן לחדש.
הן למדו להתנסות ולהכיר את הפלסטיק השקוף והאטום, כיצד התכונות שלו משתנות בעת חימום וקירור, כיצד ניתן ליצור בטכניקות מגוונות ולהפוך אותו לחומר זוהר ושקוף כמו זכוכית שקופה. ליצור ממנו תכשיטים וצורות מופשטות. הן למדו כיצד משמש בקבוק הפלסטיק כבסיס לפיסול דמויות, בעלי חיים , מסכות וכו' ,בשילוב עם פסולת עיתונים, טפטים וציפוי הפלסטיק בנייר לסוגיו השונים,  בו אנו מקבלים תוצר חדש שניתן לצייר על האובייקט המפוסל כיד הדמיון הטובה.

בסיום, אני מודה למשרד החינוך, להנהלת מרכז פסג"ה מודיעין, לענת רוזנבאום אחראית על תחום האמנות החזותית -מחוז מנח"י ירושלים ולמורות היקרות לחיבוק החם והערכה שקיבלתי מכן בתום המפגש. ולכך שאתן  מקדמות את הטמעת החינוך לקיימות, החינוך הסביבתי גם באמצעות האמנות הירוקה המושיטה את ידה לסביבה.
אני מודה לזכות לחנך ולהעשיר מהידע שלי לחיזוק קשרי הגומלין בין תרבות האדם לסביבתו.

מוזמנות לסייר באתר ולקבל השראה מהדוגמאות בגלריות ומתערוכות האמנות, המציגות את היופי והעושר הטמון בפסולת שלנו שעוברת מהפך מהפח, לאוצר יקר ערך.
בהצלחה רבה בהמשך המשימה החשובה לחנך את הדור הבא בערכי הקיימות והאמנות הירוקה, המושיטה את ידה לסביבה. חיבוק אוהב מכל הלב!.

לשיתוף:

3 תגובות

 1. ענת רוזנבאום הגב

  פסג"ה מודיעין מקדמת את הטמעת החינוך הסביבתי גם בתחום האומנות .
  במסגרת פיתוח מקצועי למורי אומנות, התקיימה הרצאה מעוררת השראה של מירי ישראלי שהציגה
  את תגובת האומנים בעולם למשבר האקלים והסביבה בדרכים שונות המציגות בין תחומיות באומנות הסביבתית והאקולוגית
  בתום ההרצאה, השתתפו המורות בסדנת יצירה חווייתית ולמדו כיצד לעצב עלים מבקבוקי פלסטיק
  שהופכים לתכשיטים זוהרים וכיצד לפסל ולעצב מבקבוקי פלסטיק, דמויות, בעלי חיים ומסכות בשילוב חומרים ממוחזרים .
  מדברי המשתלמות:
  "היה מפגש מעמיק וסדנה מרוממת שחושפת איך ניתן להפוך זבל לזהב"
  "שילוב בין תחומי של אומנות ומדעים במיטבו"
  "מרצה מרתקת שפותחת חלון להשפעת האומנות על הקיימות"
  "כל הכבוד על מפגש מהנה, מלמד, חווייתי שמעודד אקטיביזים סביבתי"
  "מפגש שמשתלב מצוין עם הנושא השנתי במערכת החינוך-מנהיגות חברתית סביבתית"
  תודה רבה למפגש המלמד והמהנה.

 2. ניצה הכט הגב

  כל הכבוד מירי על פועלך הרב בתחום המיחזור, והעבודות והיצירות היפות שאת מכינה מפסולת, ויפה שאת מעבירה את הידע הרב שלך למורים, מורות ועוד אינספור מקומות, אין כמוך❤️💚👏👏

 3. יאיר חיים הגב

  כל כך מעודד לראות אותך מירי פועלת ומדריכה אנשים כיצד לשמור על הסביבה שלנו נקייה מכל זיהום שנעשה בידי אדם. אני מקווה מאוד שכמה שיותר אנשים יפנימו את גישתך זו וכל אחד יתרום את חלקו למען שימור הסביבה. אנו רק צריכים להיות מודעים לאיכות הסביבה ולא לזהם אותה וכך כמות הזיהום תלך ותפחת באופן משמעותי. יישר כח לכל האנשים הפועלים למען שימור הסביבה. בהצלחה לכל אחד ואחת.

השארת תגובה