גינה קהילתית "הפעמונים" ברעננה – גינה אורגנית בסביבה אורבנית.

היום, כשאנו בעיצומו של משבר הקורונה העולמי המטלטל שלא נראה בתקופתנו מעולם, אני מבינה עד כמה אותה פגישה מקרית עם שמעון הפכה את התקופה הנוכחית לכה משמעותית עבורי ולחברתית כל כך, למרות הנחיות הבידוד וכמובן עם שמירת הוראות משרד הבריאות.

באחד מימי  קיץ 2019 ממש במקרה, בעודי מרצה על הנושא הקרוב לליבי – "חשיבות קידום החקלאות האורגנית בארץ", ניגש אליי בסיום ההרצאה שמעון כמא והזמין אותי לבקר במקום קסום. בעודו ממשיך ומבטיח שאחרי שאכנס בשער המקום לא אסכים לצאת ממנו לעולם. אז מהו אותו מקום קסום, אתם שואלים? בוסתן חקלאי הנקרא גינה קהילתית "הפעמונים" ברעננה.

הגעתי לסיור על פי הזמנתו של שמעון לגינת "הפעמונים" ונוכחתי לראות כיצד הגינה משמשת לחבריה מלבד מקום בריא לגידולי חקלאות אורגניים, גם מרכז לפעילויות התורמות להעצמת הקהילה. כמו מפגש התכנסות לקראת קבלת שבת, מפגשים חברתיים בחגים וכמוקד לביטוי ואהבה לשימור הטבע והסביבה במרחב העירוני. פעילויות מעצימות אלו, גרמו לי להצטרף כחברה בגינת "הפעמונים" ברעננה.

כשתגיעו לגינה לא תאמינו שהגינה הוקמה רק לפני 4.5 שנים. היא הוקמה בחודשי האביב (מרץ 2016), בעקבות חלום של בחור צעיר, גיא יופה ובשיתוף חברים נוספים בהם – איתי מנשה, אלי בוצר, גיל, עליזה ועיריית רעננה שתרמה את השטח וסייעה באספקת שתילים. אחרי יישור וחריש, העזרים הראשוניים, העצים והשתילים הראשונים, מערכת ההשקיה והמים ובליווי האדם החשוב ביותר- האגרונום אמיר אלרון ששימש כיועץ צמוד בתהליך הקמת הגינה וממשיך ללוות אותה גם כיום בעת הצורך, החל תהליך התהוות הגינה.

כפי שתיעד זאת אלי בוצר חבר ותיק וממקימי הגינה בחוברת חגיגית שהוציא לאור לרגל -4 שנות גינת "הפעמונים" – חזונה של הגינה היה, להתחיל בדרך חדשה בה האדם בחלקת אלוהים הקטנה שלו רוצה ליצור ולקיים קהילה בריאה על ידי גידול מזון בריא ואורגני. במטרה להיטיב עם הטבע והסביבה במרחב העירוני ובשיתוף פעולה בין דורי.

בתחילת הדרך בשותפות עם מחלקת הגינון של עיריית רעננה תושבים מהשכונה ומרחבי העיר, הוקמו ערוגות לגידול ירקות, ניטעו עצי פרי. ילדי השכונה היו שותפים בפעילויות אלו ובבניית ספירלות מאבני מדרכה ובשתילת מגוון תבלינים.

נתקבלו החלטות על גביית דמי חבר שנתיים מכל משפחה. על נטיעת עץ פרי לכל יילוד שנולד למשפחות בקהילה. הוחלט שעובדים בגינה פעמיים בשבוע, בימי שלישי (בוקר או אחה"צ בהתאם לעונות השנה), ובימי שישי בשעות אחר הצהריים עד כניסת השבת. לקראת שבת, חברי הקהילה מביאים כיבוד ועורכים חגיגת מטעמים. בטרם פיזור החברים, התוצרת החקלאית הטרייה שנקטפת, מתחלקת בין החברים.

עם הזמן הוחלט ליישם בהתאם למונח "אפס פסולת" באנגלית (Zero waste) את עידוד הגישה לשימוש חוזר במוצרים שיצאו מכלל שימוש, להפיח בהם חיים חדשים, כך שנוכל לצמצם את כמויות הפסולת ההולכות להטמנה ופוגעות בסביבה.

חברי הקהילה מביאים פסולת מזון אורגני וקפסולות קפה משומשות, שאותן מרוקנים כתוספת מזון לתולעים ליצירת דשן איכותי המזין את האדמה. מקפסולות הקפה הריקות, אנו עושים שימוש חוזר לסדנאות יצירה עם ילדי הגינה ובאירוח הפנינג עם הקהילה.

ממשטחי עץ ממוחזרים שלא עברו טיפול כימי אלא טיפול בחום (HT) הבטוחים לשימוש בגינה, אנו משתמשים בגינה לתיחום ערוגות, בניית מושבים, שילוט לגינה וכדומה. כנ"ל גם תופי גלילי עץ שנותרו מפסולת הבניין משמשים אותנו כשולחנות לעיצוב בגינה.

הוחלט על הקמת מתקן דישון (קומפוסטר) שנבנה ממשטחי עץ ממוחזר, שיוזן ע"י חברי הקהילה וישמש בעתיד כקומפוסט (דשונת) לדישון האדמה. את שאריות פסולת המזון האורגני שמביאים החברים מבתיהם ואת גזם הגן, אנו מפנים לקומפוסטרים שבגינה.

לצורך שיפור דישון האדמה, הוחלט על הקמת קומפוסטרים לתולעים אדומות. באמבטיות ישנות שמולאו באבן טוף, אדמה, שאריות קפה, כמצע עבור התולעים. על הזנת התולעים מונה החבר שמעון כמא המקפיד להתאים את המזון ושמירת לחות וחשיכה. המטרה לנצל את הנוזלים המתנקזים מחור הניקוז של האמבטיה כעודפי מים המכונים "הומוס" – המשמש אותנו בגינה כדשן נוזלי איכותי.

על מנת לחסוך בעלויות לקניית שתילים, הוחלט לבנות מנבטה שתגדיל את כמויות השתילים הנחוצים לערוגות. עם הזמן זכתה הקהילה בקול קורא של משרד החקלאות וקיבלה תקציב שבעזרתו נבנתה גם חממה נגישה. במנבטה שותלים ייחורים לעצי פרי ובחממה מגדלים זרעי ירקות.

לקהילה הצטרף אלי יהל בעל ידע בגידול עצי פרי אקזוטיים והוחלט על דעתו לשתול עצים רבגוניים ייחודים מארצות אמריקה וממזרח אסיה. בנוסף נשתלו שיחים כגון: פסיפלורה, גוג'יברי אדום, גוג'יברי שחור, פטל, שלפח (דובדבן היהודים), אורנג'ברי ועוד.

במרכז הגינה נבנה ביתן (גזיבו) ע"י עדי בניה ממשטחי עץ ממוחזר שאותו מקיפים שיחי פסיפלורה וגפנים. מיקומו במרכז הגינה מהווה מרכז ישיבה מזמין לפעילות ולהתרגעות. בעונת הקיץ שיחי הגפן מניבים אשכולות המשתלשלים מגג הביתן והחברים נהנים מפריים.

כמו כן נבנה ממשטחי עץ ממוחזר ביתן שירותים ובו מיכל הדחה הנאסף לבור ספיגה, ומחסן המשמש לאחסון כלי העבודה. החברים בנו פינת מטבח עם כיור וכלים רב פעמיים לפעילות החברתית השוטפת.

בשנת 2020 זכינו לקבל מתקן של חברת "הום ביו גז" לתוכו אנו מזינים את האשפה האורגנית ופסולת חקלאית ובתנאים אנאירוביים המתקן מפיק לנו ביו גז, בו אנו משתמשים לבישול וחימום. בנוסף המתקן מפיק לנו דשן איכותי לשימוש חוזר להשבחת הקרקע ולתוצרת החקלאית. הקמנו בית מלון לחרקים ללמד את הילדים כיצד משפרים את האיזון האקולוגי בגינה. ובשנת 2021 בכוונתנו להקים מרכז קיימות חדש, שיהווה מרכז מבקרים לקהילה ללימוד החקלאות העירונית ואורח חיים בר קיימא.

פריחתה של הגינה זימנה אליה חברים חדשים שהביאו להגדלת היבול ושיתופי פעולה חדשים. צביעת ארונות תקשורת ברחבי העיר עם עולים חדשים, ושיתוף ילדי הגנים בנטיעות ט"ו בשבט. ילדי צהרון "אירית" רעננה מגיעים אחת לשבוע ללמידה חווייתית בגינה. נוצרה שותפות פעילה עם קהילת הגיל השלישי המסייעים לעבודה בחממה הנגישה.

במהלך השנה מתפרסם קול קורא של הרשות העירונית והיחידה לאיכות הסביבה המזמין ללא עלות את תושבי העיר לגינה לערוך סיורים להכרת הטבע הייחודי בגינתנו וסדנאות יצירה ירוקה.
חשיבות רבה אנו מייחסים לגידול עצי מורינגה (מזינים את הגוף בוויטמינים ומינרלים בכמויות גבוהות) שתוצרתם הטריה (עלים) נמכרת לציבור הרחב וההכנסות משמשות לשימור הגינה וטיפוחה.

ב"גינת הפעמונים" אנו מקבלים בזרועות פתוחות אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים ומשלבים אותם בעבודות הגינה. על זה גם שוקד ראש עירנו מר חיים ברוידא שאיפשר הקמת שביל גישה מרוצף לחממה הנגישה הראשונה בשרון – (יוני 2020).

תודה לראש העיר מר חיים ברוידא ולנציגי העירייה העושים במלאכה. לכבוד חניכת שביל הנגישות לבעלי המוגבלויות, חגגנו  עם ראש העיר באירוע מרגש בנטיעת עצים חדשים כמו: ימבולנה, ספוטה שחורה, לוקומה, ספודילה (שאני שתלתי), דובדבן ריו גרנדה, דובדבן סיידר ביי.

את ההובלה וריכוז הגינה מוביל אילן זיונץ. בצוות הניהול: אלי בוצר, ריצ'ארד רוזנפלד, יעל רוזנבוים, קרן פלדי, הדס בן עזרא, אלי יהל ואיתי מנשה.

בעידן משבר וירוס הקורונה העולמי, עלינו ללמוד לצמצם את תלותנו במזון מיובא. לפיכך אני רואה חשיבות רבה לגינה הקהילתית לקדם את החקלאות האורגנית מתוצרת הארץ ולאפשר לקהילה לייצר עבורה מזון טרי ובריא משלה.

אני מזמינה אתכם לבקר בגינת "הפעמונים" ברעננה להתרשם כיצד אנו פועלים לשימור משאבי הטבע, המגוון הביולוגי ומגדלים באהבה פירות וירקות אורגניים ללא הדברה כימית. נהנים מקהילה היוצרת מסגרת תומכת לחוסן קהילתי ושיפור מקום המגורים למען איכות חיים טובה יותר. תודה לכל החברים ולכל מי שנתן יד להקמתה של הגינה.

רוצים לחלוק אתנו את החוויה?, הנכם מוזמנים לסיור לימודי בגינת "הפעמונים" ברעננה בתיאום מראש.
לפרטים נוספים יש לפנות לאילן רכז הגינה בטלפון מספר: 054-7799421

קישור לדף הפייסבוק של הגינה.

 

קישור לערוץ youtube של גינה קהילתית "הפעמונים" ברעננה.

לשיתוף:

5 תגובות

 1. אילנה לוביא הגב

  כל הכבוד לבלוג שכתבה מירי ישראלי בעזרתם של החברים על הגינה שלנו המסכם 4 שנים לפעילות מבורכת למען הטבע ולמען הקהילה. תודה לכל החברים. גאה להיות בין החבורה הנהדרת.
  באהבה אילנה לוביא

 2. מיכאל צבייגורן הגב

  מירי ישראלי, מאוד מרשים ודוגמה מדהימה וייחודית לגינה קהילתית,
  מאוד מעריך את עבודתך והחזון הייחודי שאת לא מפסיקה ומקדמת אותו כנגד המון סיכויים, התמדתך בעבודתך המסורה לטובת הכלל מראה את ההבדל,
  המון הצלחה בהמשך דרכך ושתצליחי בגדול❤

 3. שמואל ירושלמי הגב

  קראתי את המאמר דלעיל על הגינה הקהילתית "פעמונים" ברעננה וממש התרשמתי מהעבודה הרבה שנעשתה להקמת הגינה ולטיפוחה. ממש כל הכבוד, לתושבים שהקימו וממשיכים לטפח עד היום את הגינה וכן, תודה לעיריית רעננה על ההשקעה והתמיכה הרבות בפרוייקטים של שמירת הסביבה וטיפוח שטחים ירוקים בשטח העיר (את פירות ההשקעה בפרוייקטים סביבתיים ברעננה אני רואה בעצמי, בעת ביקוריי אצלכם בעיר לצורך השתתפות בכנסים ושולחנות עגולים שונים).

 4. מיכל עופר הגב

  אשמח מאד להשתתף בסיור בגינה הקהילתי "פעמונים"
  כל הכבוד מירי ליוזמה המבורכת.
  מיכל עופק

 5. שושנה גרייף הגב

  הגינה היא פנינה בשכונה עם המון ערך חברתי וחינוכי. כיף להיות שייכת.

השארת תגובה