תערוכה נדירה "התנאי לשגשוג האנושות" של אמן הטבע מלך ברגר המוצגת במוזיאון תל אביב.

התרגשות רבה הייתה לנו אתמול בפתיחת התערוכה הנפלאה של גדול אמני הטבע ידידי מלך ברגר  בן ה 94, שזו לו התערוכה הראשונה המוצגת במוזיאון תל אביב שנפתח כעת לאחר הסגר בימי הקורונה.
התערוכה הנדירה נקראת "התנאי לשגשוג האנושות"  – אוצרת: רותי דירקטור.

להציג במוזיאון תל אביב זו משאת נפשו של כל אמן, לכן שמחתי מאוד לראות את האושר בעיניו של מלך היקר ונס חנוכה שהתגשם שזכה להגשים את חלומו ולזכות בתערוכה שנפתחה בדיוק בהדלקת נר ראשון של חנוכה.

כאחת שמלווה את מלך במשך שנים רבות גם בכתיבה בבלוג שלי וגם שזכיתי ללמוד ממנו הן כאמן טבע, משורר נהדר והן כאדם אידיאליסט, לוחם מעורר השראה, אני התרגשתי מאוד לראות שהגשים את חלומו. מלך הוא אמן  טבע בינלאומי היוצר במשך עשרות שנים והציג מעל 100 תערוכות אמנות, במטרה להנחיל את דרכי עבודתו לאהבת הטבע באמצעות האמנות והכרת העושר הטמון ביצירה מחומרים רבים מן הטבע.

אני מודה לחגית פרבר שגילתה את יצירותיו ב"מוזיאון האמנות והסביבה" של האמן אמיליו מוגילנר הנמצא ברחובות. לאחר שהתאהבה בעבודותיו הנדירות, יזמה פנייה למוזיאון תל אביב לאוצרת רותי דירקטור, שהרימה את הכפפה וכך שתיהן פעלו מעל שנה בסיועם של מיכאל ואימיליו עד שהרימו את התערוכה המרגשת במיוחד המוצגת במוזיאון תל אביב.

כל יצירותיו של מלך עשויות מחומרים שמצא בטבע, כמו גרעינים, זרעים, זרדים, נוצות, קליפות עצי תמר, חלוקי אבן קטנים, אבקה גרוסה מאבנים, צבעים טבעיים מתבלינים וחומרי טבע רבים נוספים. הוא אינו משתמש בצבעים תעשייתיים קנויים, אלא מפיק את הצבעים מכתישה של אבנים ומערבב אותם עם דבק פלסטיק.

זכורני שביקרתי אותו בדירתו הצנועה שגר בבאר שבע, לא האמנתי למראה עיני. בחלון הוא ייבש בשמש עשרות קליפות של פירות, וזרעים, פרחים, כותנה, נוצות של ציפורים, חול בצבעים שונים, קוצים שונים וכו' על מנת לקבל מגוון רב של צבעים שישמשו אותו לצבעוניות הנדרשת ליצירה.

בתערוכה מוצגות כ־40 עבודות מיוחדות, המשקפות ערכים אנושיים, אזרחיים ופוליטיים. יצירותיו מציגות אמנות מגויסת לרעיונות, חדורת אמונה, וכזו שלוקחת על עצמה להעביר מסר המתריע נגד אי צדק ואי שוויון  ועוולות המתרחשות בארץ ובעולם.
ביניהן היצירה הגדולה ביותר שעבורה נבנה קיר מתאים במוזיאון שיוכל להכיל את 36 היחידות, שכל יחידה היא יצירת אמנות נפלאה במידות 0.80X 1.22 מ '.

היצירה הגדולה שעל שמה נקראת התערוכה "התנאי לשגשוג האנושות" שמהווה מניפסט של רוח היצירה שלו מורכבת מ 36 יחידות אשר חוברו יחדיו ליצירה גדולה אחת מרהיבה ביופייה, שבה כתובים כתביו של מלך ברגר 4 שפות שונות, עברית, ערבית, אנגלית ורוסית שכתב בנושאי שלום, אהבת האדם, הטבע והסביבה.

תודה לכל מי נתן יד וסייע להקמת התערוכה הנהדרת, חגית, אמיליו, מיכאל, האוצרת רותי דירקטור, המשפחה והחברים שתמכו לכל אורך הדרך. שמחתי לראות את התגובות הנלהבות של מבקרי האמנות ליצירותיו הנדירות של מלך בן ה- 94 ולאפשרות לברך ולחבק אותו באופן אישי ביום חגו ועל כך שהגשים את חלומו.

כתלמידתו  לשעבר, הלוואי ואוכל להמשיך בדרכו ליצור אמנות מהטבע עם מסרים ערכיים חיוניות מחודשת, ובכך לחזק את יחסי הגומלין בין תרבות האדם לטבע ולסביבה.

אני ממליצה לכם מאוד לבקר בתערוכה נפלאה זו המוצגת במוזיאון תל אביב עד לתאריך 1.5.2021
חיבוק אוהב לאמן הטבע הנפלא מלך ברגר ושיבה טובה. 

לשיתוף:

2 תגובות

  1. מיכאל הגב

    תערוכה מיוחדת במינה במיוחד בתקופה מאוד חשובה בימינו וחזון של אדם כזה מיוחד שיכול לתת השראה לשגשוג האנושות

השארת תגובה