המיצב האמנותי הסביבתי "עם אחד בלב אחד" למען החזרת החטופים, המורכב על "חומה של תקווה" ברעננה

שמחתי להצטרף למיזם עיריית רעננה "חומה של תקווה" הקראה לאמנים להצטרף למיזם אומנותי קהילתי להחזרת החטופים, שהובילה העירייה בתמיכת אגף הקיימות.

מיזם "חומה של תקווה" החל בשיתוף התושבים ואמנים, בראשם האמן רפי בלר, ששילבו כוחות עם אילן רכז גינת הפעמונים, חברי הגינה ואמנים מכל רחבי הארץ, לצורך יצירת  ציורי גרפיטי ואומנות על החומה הניצבת ברחוב המיתר – זאת לצד צביעה וציור של כסאות, המסמלים את החטופים: כל כיסא כמייצג סיפור חיים ועולם ומלואו.

הרעיון שלי ליצור מיצב אמנותי וסביבתי "עם אחד בלב אחד", היה לשלב מגן דוד כחול גדול, כסמל המגן על הצבא, כוחות הביטחון וההצלה, שיחבק באחדות את הלב אדום המסמל את  הקריאה לאחדות ואהבה בצל הכאב והכאוס שנוצרו ממלחמת "חרבות ברזל". שילוב של פסולת ברזל ופסולת פלסטיק שקמו לתחייה מחודשת.
הצורך שלי היה לקרוא, לתקומה מחודשת של החומר ותקומה מחודשת של רוח העם. ותפילה לשחרור כל החטופים הביתה, כמשק כנפי הפרפר אל החופש.
בתוך הלב האדום יוצבו פרחי כלניות המסמלים את הפריחה והתקומה של יישובי העוטף. מעליהם, יתעופפו עשרות פרפרים צהובים הקשורים עם חוט ברזל, המסמלים את החטופים והנעדרים הכלואים בעזה, השוחרים אל החופש, התקווה והתפילה שישובו אלינו הביתה במהרה. והמבקרים ב"חומה של תקווה" יבינו את המסר הערכי.

על מנת להוציא את הרעיון מהכוח אל הפועל וליצור את המיצב שיורכב על פלטת פח גדולה שתחובר אל החומה, פניתי למיכל טל בידנאי, ראש המטה של ראש עיריית רעננה חיים ברוידא, שהציעה לי בחוכמה שנעבוד יחד בשיתוף פעולה עם המסגרייה של אגף בינוי, רכש ולוגיסטיקה של העירייה. כך נוכל לבצע חיבור האלמנטים ושימוש חוזר בפסולת פלסטיק שיסמלו גם תקומה של הישן וגם את הצורך שלנו באחדות, אהבה, תקומה, פריחה וקריאה לחופש של החטופים והנעדרים וחזרתם הביתה במהרה.

נפגשנו עם רועי לזר מנהל המחלקה להצגת הסקיצה וקבענו את גודל הפח שיהיה 2.5 מטר על 2.5 מטר. תכננו את גודל הפרופילים הרצויים לבניית המגן דוד הכחול שניצור מפרופיל ברזל, כסמל המגן על כוחות הלחימה הלוחמים במלחמת "חרבות ברזל". מעבר לפח שיורכב על החומה, תכננתי שיעופו מעליו פרפרים עד לקו החומה.

כך הגעתי למנהל מדור מסגרות של אגף הלוגיסטיקה, שלומי אזרד המקצועי ביותר ויחד עם צוות העובדים המסור עבדנו  מספר ימים על הרכבת המיצב עם כל האלמנטים שיצרנו שיקרא "עם אחד בלב אחד" ובסוף תהליך ההרכבה הוא יתלה על קיר "חומה של תקווה" ומעליו יתעופפו פרפרים צהובים בקריאה לחופש החטופים.

בעזרת חברתי ענבר סמובסקי שהיא ראש מטה החטופים והנעדרים ברעננה ומועמדת מספר 3 ברשימה של חיים ברוידא לראשות העיר, שמחנו לקשר שיצרה עם תלמידי תיכון "אביב" ברעננה שיעבדו על ציפוי המגן דוד הכחול בפקקי פלסטיק כחולים בשימוש חוזר.

יחד עם ענבר ובעזרת המחנכת טל אגמי הנפלאה, זכינו לשיתוף פעולה עם תלמידי תיכון "אביב", שהתלהבו מהרעיון לצפות את המגן דוד בפקקי פלסטיק כחולים שהיו בעבר מכסים של קרטוני חלב, שאותם אני אוספת לשימוש חוזר ליצירת אמנות ירוקה.
נהניתי מאוד לראות את חדוות היצירה של התלמידים שעבדו ביחד על המגן דוד, כחלק משיעור של המחנכת טל אגמי הנהדרת המחנכת אותם למעורבות חברתית.
באותה ההזדמנות זכו ממני התלמידים, לשיעור לחינוך סביבתי, להטמעת המודעות הסביבתית, נזקי תרבות הצריכה, מהו משבר האקלים והסביבה הגלובלי והארצי.

את פרחי הכלניות האדומות, יצרתי ממנורה תקרה ישנה שקיבלתי מחברתי היקרה האמנית חנה שמשטיין החברה איתי בפורום אמני "מוזה" רעננה. תודה לחנה שתרמה לי את המנורה במטרה שאני אעשה בה שימוש חוזר ליצירת אמנות סביבתית ומיחדוש הפרחים. פירקתי מהמנורה הישנה, את הברגים והמוטות שחוברו לפרחים, צבעתי אותם כפרחי הכלניות שישלים את המסר לתקומה ופריחה מחודשת שאותם הברגנו על פלטת הפח בתוך הלב האדום הגדול.

את הפרפרים הצהובים המחוברים עם חוט ברזל המעופפים ברוח, יצרתי מעשרות בקבוקי פלסטיק שקופים, שעליהם ציירתי פרפרים בגדלים שונים להזדהות עם החטופים שיושבים בשבי המצויים בעזה שאנו קוראים לשחרורם אל החופש ולשוב הביתה במהרה. מעבר לפרפרים שחיברנו עם ברגים על פלטת הפח הגדולה, יצרתי פרפרים צהובים נוספים במטרה שיוצמדו על קיר החומה ,עד לקו העליון ב "חומה של תקווה", על מנת שיראו מעופפים עם הרוח גם על רקע השמיים.
 למרות שגופם מחובר עם חוט הברזל, הכנפיים המעופפות קוראות אל החופש, לשמור על רוח של תקווה גם שאנו מחוברים עם חוט של ברזל, הנפש תשאף אל הרוח.

אני מודה לצוות הנפלא של אגף בינוי, רכש ולוגיסטיקה של עיריית רעננה בראשות גבי בוזגלו לשיתוף הפעולה היוצא מן הכלל שזכיתי  לקבל ולעבוד עם העובדים.
תודה מיוחדת למנהל המחלקה רועי לזר, למנהל מדור מסגרות שלומי אזרד, אבגני זכרוב, אליהו אוזן, פרץ צידקיהו, רפאל אונלי ורונן אביעד.
תודה לרפאל אונלי מצוות המסגרייה שעבד על הסל במנוף, שצבע את החומה בלבן, חיבר במקצועיות בהנחיית שלומי, את המיצב אל הקיר ואת הפרפרים הצהובים הצמיד לקיר, בהנחייתי לפזרם עד לקצה קו החומה. תודה לעבודה המקצועית של המנופאים אלי גדסי ויונתן אושרי. זכיתי מכולם לשיתוף פעולה יוצא מן הכלל.

תודה לצלם המתנדב איציק ינסוביץ שהגיע בבוקר מוקדם ביום הרכבת המיצב על החומה, לתעד במצלמתו מהגעת המיצב עם המשאית והעלאתו עם מנוף להרכבה על קיר, כולל צילומים בתום ההרכבה עם ראש העיר חיים ברוידא וצוות עובדי העירייה והשותפים למסע.

תודה לצלם אורי קויפמן צלם הצפרות הנהדר, חברי לגינה הקהילתית "הפעמונים", שיצא עם עלות השחר מוקדם לצלם את המיצב "עם אחד בלב אחד" וצילום צילומים נפלאים על רקע השמיים התכולים, רואים עדיין את הירח עם הפרפרים צהובים השואפים לעוף אל החופש.

 מי ייתן ונמשיך לפעול במסר של אחדות, אהבה, תקומה ותקווה להשבת החטופים הביתה במהרה. להבין, כי כוחנו הוא באחדותנו, ושעלינו לעשות הכל לקדם את המודעות לנושא השבת החטופים והנעדרים ולהציבו בראש סדר היום הציבורי, גם באמצעות האמנות הירוקה המושיטה את ידה לסביבה.

סקירה בעיתון "רעננה ניוז" בכתבה :"אמנות ומחזור למען החטופים" של העיתונאית קרן שלהבת על המיצב האמנותי הסביבתי התלוי ב"חומה של תקווה" ברעננה.
קישור לאסמבלאג' שהוצג בתערוכת אמני מוזה רעננה "מחוץ לשגרה" (אוצרת: נאוה פורת), בהשראת המיצב האמנותי הסביבתי המורכב על "חומה של תקווה".

לשיתוף:

4 תגובות

 1. חנה שמשטיין הגב

  מירי יקרה
  המייצב שלך יפייפה ונוגע ללב הצלחת להביע את המצב העכשווי בצורה נהדרת ויצרת בעזרת מיחזור חומרים של פסולת מייצב מקסים – את אומנית אקולוגית מיוחדת במינה שדואגת ליצור עבורנו עולם נקי וירוק – שאפו ענק 👏😍

 2. ויקי מוצפי הגב

  מירי יקרה המייצג כל כך נוגע ומרגש. מי יתן שבמהרה ״יעופו הפרפרים״ וישוחררו כל החטופים. מייצג מאוד נוגע ללב

 3. צח לינדה הגב

  מירי יקרה ואהובה, אני כל כך גאה בך, הפעילות שלך כל כך מבורכת, המייצג שלך "עם אחד בלב אחד" איזו השקעה מכל הלב
  את כותבת כל כך יפה ומרגש, הכאב כל כך גדול וקשה.
  מקווים לימים טובים יותר.

 4. מלכה הגב

  יצירה מדהימה

השארת תגובה