הגינה הקהילתית הבין דורית – בשיתוף ביה"ס "ברטוב" רעננה

עוד מילדותי הייתי מחוברת מאוד לעבודת האדמה החקלאות והגינון, מאחר ואני גרה בעיר בבית משותף, לא הייתה לי אפשרות לגדל במקום גינת ירק כלבבי. כחברה בוועד הבית שלנו, אני דואגת לטפח את גינת הבניין בצמחים, פרחים ובנטיעת עצים לעידוד הייעור במרחב העירוני.
לכן כאשר שמעתי על הגינה הקהילתית הבין דורית החדשה שנפתחה קרוב למגורי, בהנהלת אביחי ארביב ואמיר פוירמן שהזמינו את הקהילה הבוגרת לעבוד בגינה בשיתוף תלמידי בבית הספר "ברטוב" ברעננה, שמחתי מיד להצטרף כפעילה נאמנה עם חברי הקבוצה בפעילות שוטפת ובתחזוקת הגינה בהתאם לנדרש.
זו ההזדמנות עבורי לגדל תוצרת חקלאית אורגנית ובריאה ולהביא אותה לצלחת ובנוסף, לקדם את אהבת הטבע והחקלאות העירונית בשיתוף עם הקהילה ולפעול לזכרו של דן ברוך ז"ל, המורה לחקלאות המיתולוגי של בית ספר "ברטוב" ברעננה.

את דן ברוך המורה לחקלאות ז"ל הכרתי, כאשר שלושת ילדיי זכו ללמוד אצלו חקלאות בבית הספר "ברטוב" ברעננה. מאחר וזכיתי לפעילות משותפת עם דן בפרויקט שיזמתי  "לטעת עץ בעיר", לחלוקת שתילי עצים ברחבי העיר, לעידוד הייעור במרחב העירוני,

הכל התחיל באוקטובר 2018 עלה רעיון ע"י מחלקת הקיימות של עיריית רעננה להקים גינה שתשלב עבודה משותפת של תלמידים וותיקים בגינה ובכך להחיות אותה. הרימו את הכפפה המורה רן לוי לויה ואביחי ארביב שהיה באותה תקופה חבר מועצת העיר שהחליט לפרוש מהפוליטיקה ולחזור להתנדב במערכת החינוך.
לדברי אביחי ארביב: "זו סגירת מעגל, נקראתי לדגל להחליף את דן ברוך ז"ל במועצת העיר ואין יותר ראוי מלקדם את הפרויקט האחרון של רשימתו של דן ברוך כחבר מועצה כפרויקט שממשיך את דרכו ופועלו של דן בבית הספר."

וכך בדצמבר 2018 הגיע לגינה הבין דורית הקהילתית 5 מתנדבים ותיקים, תלמידי דן ברוך לשעבר, הורי תלמידים לשעבר, ומתנדבים  ששמעו על הפרויקט ורצו לקחת חלק בפיילוט. במסגרת הפיילוט הוכשרו מספר ערוגות, נשתלו צמחי תבלין וירקות עונתיים והעבודה עם התלמידים והמתנדבים הוותיקים הצליחה להניב גידולים נאים וכולם נהינו מפרי עמלם.

לאחר הצלחת הפיילוט הוחלט להרחיב את פעילות הגינה בעזרת מנהלת בית הספר, הגב' סיגל לויטס, מחלקת הקיימות בעירייה ומרכז המורשת ע"ש דן ברוך וכך נפתחה הגינה לקהילה. הוחלט לשלב בה תלמידי בית הספר מאוכלוסיות שונות, אירוח תלמידי גני ילדים מהסביבה הקרובה, ומתנדבים מהקהילה הבוגרת, וכך הצטרפתי לעבודה החקלאית בגינה הבין דורית בימי שישי אחה"צ.

יצא לי להכיר במקרה את החבר שמעון כמא (מגינת הפעמונים ברעננה) שניגש אלי בתום הרצאתי לחברי מועדון פורשי "אל על" בנושא "החיים מהזבל" בה הדגשתי את  חשיבות קידום החקלאות האורגנית בארץ והזמין אותי להגיע לסיור בגינה הקהילתית "הפעמונים" ברעננה, בה הוא מתנדב ולראות הלכה למעשה כיצד הם מקדמים את החקלאות האורגנית וחוסן קהילתי בעיר.

לאחר סיורי בגינה הקהילתית "הפעמונים", נוכחתי לראות כיצד הגינה משמשת מלבד פעילות לעבודה חקלאית גם כמרכז לפעילויות התורמות להעצמת הקהילה, כמקום התכנסות בחגים וכמוקד לביטוי ואהבה לטבע ע"י ילדים ומבוגרים כאחד. פעילות זו, יוצרת תקשורת מיוחדת המאפשרת בניית חברה אזרחית פעילה המחזקת את קשרי החברה, מספקת מזון בריא ופועלת בערכי הקיימות.

ביקשתי את עזרתו של שמעון  מגינת "הפעמונים" להדריך את החברים מגינת "ברטוב", כיצד אמבטיה שנאספה מפסולת בנין נכשיר אותה בשימוש חוזר כבית גידול לתולעים האדומות כפי שראינו שפועלים בגינת "הפעמונים ברעננה. שמעון דאג לספק לנו תולעים אדומות כולל הדרכה מלאה לאופן הטיפול בתולעים האדומות, כיצד לנצל את הנוזלים הזורמים מחור הניקוז של האמבטיה כעודפי מים המכונים הומוס – שישמש אותנו כדשן נוזלי איכותי. יצאנו נשכרים משיתוף הפעולה עם חברי הגינה הקהילתית "הפעמונים", קנינו מהחממה שלהם מספר שתילי צמחים ושתלנו אותם בגינתנו.

בגינה הקהילתית הבין דורית של "ברטוב" רעננה, יישמנו הלכה למעשה את המושג "אפס פסולת" (באנגלית: Zero waste). לעודד את הגישה של שימוש חוזר במוצרים ומשאבים שיצאו מכלל שימוש, להפיח בהם חיים חדשים, כך שנוכל לצמצם את כמויות הפסולת ההולכות להטמנה ופוגעות בסביבה. כמו האמבטיה שהייתה כפסולת באתרי הבניין והחברים אספו אותה לגינה לצורך בניית קומפוסט לתולעים האדומות.
דוגמה נוספת, ידידי "מיכאל קיימות"  מכ"ס סיפר לי על משטחי עץ איכותיים שנזרקים מדי שבוע מאזור התעשייה בכפר סבא והולכים להטמנה. סיפרתי זאת לרכז הגינה, כי כדאי שנאסוף אותם במקום שיזרקו למזבלה. ואכן החברים אספו את משטחי העץ האיכותיים מאזור התעשייה בכ"ס אלינו לגינה לשימוש חוזר לצורך תחזוקת הגינה.
ממשטחי העץ הישנים בנינו בין היתר קומפוסטר חדש ועטפנו אותו בשימשוניות שנמצאו מפסולת בית הספר ושימשוניות שאספתי מחוצות העיר, לאחר מסע הבחירות שנאספו לזריקה להטמנה ע"י הרשות המקומית ברעננה.

פניתי בבקשה לאסוף מידידי הקבלן יורם רג'ואן שני תופי גלילי עץ שנותרו בשטח כפסולת מאתרי הבניין. תודות לשיתוף הפעולה עם אלמוג מעיריית רעננה ובנו שטרחו והביאו לנו במיוחד את תופי העץ לגינה הקהילתית.
המטרה הייתה לעשות בהם שימוש חוזר לריהוט אקולוגי לשולחנות שיועדו כפינת ישיבה לפעילות מהנה עם הילדים ועם הקהילה.

משקיות הנייר שנותרו מרשתות המזון,עטפנו את הרימונים להגנה מפני מזיקים, מקרטוני החלב המשומשים, עטפנו את השתילים הרכים להגנה וייצובם חזק באדמה עד שיכו שורשים חזקים וגם  כהגנה מפני מזיקים.
איסוף ושימור זרעים בצנצנות רב פעמיות,שימוש חוזר בעשבייה לקומפוסטרים ולהשבחת האדמה ועוד פעילות רבות.

אנו מודה לשיתופי הפעולה שזכיתי לקבל כנציגת הציבור בוועדה לאיכות הסביבה עם היחידה הסביבתית ועם עיריית רעננה לאספקת כלי עבודה ופעילויות שנדרשו לעבודה החקלאית השוטפת עם המתנדבים ועם תלמידי בית הספר.
לאחר מספר חודשים בהם עבדנו בעבודה החקלאית בגינת "ברטוב" ולאור השינויים במדיניות ניהול הגינה, החלטנו אני וחברי לפרוש מהתנדבותנו מגינת "ברטוב" ועברנו יחד  להתנדב בגינה הקהילתית "הפעמונים" ברעננה – ששם התקבלנו בברכה ובאהבה רבה.

המעבר לגינה הקהילתית "הפעמונים" ברעננה.

לשיתוף:

2 תגובות

 1. שבתאי נווה הגב

  היזמה של עבודה בגידול צמחים ירק ופרי לעיני ילדים נותנת לדור הצעיר ידע ותחושה במגע איך פרי או כל צמח מתנהג ועד כמה משקיעים כדי להוציא מן האדמה פירות וירק.
  הילדים לומדים מהי התמדה והשקעה, ולא רק לחיצה על כפתורי המקלדת או על כפתורי האיפון שקיבלו מאבא אמא, והם רתומים ומחוברים אליו כמעט דרך הטבור!.
  העשייה בגינה מלמדת על הדרך להתקיימות של החקלאי של היום. חוץ מכל הנאמר זה עיסוק בפעילות גופנית כללית ושיתופי פעולה מבורכים בין הדור הוותיק לדור הצעיר של ימינו.
  הפעילות נתמכת בגורמי עיריית רעננה המעודדת ותומכת גם באמצעים כלכליים, ובמתן תמיכה ללימוד והקניית ידע בנושא למען הקהילה.
  תודה לכל מי שנתן עידוד ויד ליוזמה.
  מירי ישראלי אנחנו מאוד מעריכים את הפעילות שלך בנושא קיימות ושמירה על סביבה ירוקה ונקייה ממזיקים לטבע למים ולאוויר!.
  בברכה,
  שבתאי חברך הפעיל בגינה הקהילתית הבין דורית – ברטוב רעננה

 2. מיכאל קיימות הגב

  כל הכבוד מירי וכל המתנדבים שיזמו, תרמו, השקיעו ויצרו,
  קהילת בר קיימה למופת שמחזירה לתושבים את ערכיי הבסיס, ועוד המון
  אוויר, מזון, מרחב מנוחה לנפש, מרכב יצירה, חברים חדשים ועוד המון
  תודה לכל אחד שעזר ותרם ליצירת ריאות חדשות בלב רעננה

  מעוד נהנתי לראות את הרצון והנדיבות למען תושביי העיר ולטובת הכלל,

  אתם מדהימים

השארת תגובה