השתלמויות לחינוך לקיימות למורים בחט"ב "אלרואיא" בירכא

"היכן מתחיל חינוך ההמונים?…מחינוך המחנכים." (ברל כצנלסון). תודה לזכות שהתאפשרה לי להעניק השתלמויות לחינוך לקיימות למורים הנהדרים שזכיתי לפגוש בחטיבת הביניים "אלרואיא" בישוב הדרוזי ירכא. פגשתי שם סגלי חינוך והוראה המגלים התנהגות אחראית לסביבה שאותה הם מטמיעים  באהבה ובמסירות לתלמידים ולקהילה.

בשיתוף פעולה עם הסתדרות המורים הוזמנתי להעביר למורים הרצאה מעוררת השראה במפגש העשרה להיכרות מעמיקה עם משבר האקלים והסביבה, בעיית הפסולת העולמית, המושג "אפס פסולת" והפתרונות המבוצעים בעולם בסביבה הפיזית, האנושית והחברתית בצורך לקדם את החינוך לקיימות.
במפגש נוסף הדרכתי את המורים שביקשו ליצור בחדוות היצירה הירוקה – כיצד ניתן לעצב את חדר המורים מחומרי פסולת שהייתה בדרכה לפח ועברה מהפך. המורים חוו כיצד להתייחס לפסולת במקום כמטרד סביבתי,  ללמוד להשתמש בה שוב כמשאב יקר ערך, ככלי לצמצום הצריכה, ככלי לפיתוח חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה וכמשאב כלכלי, חינוכי ויצירתי.

אספנו  משטחי פלסטיק שהיו בדרכם למזבלה, תקליטים ישנים, פקקי מתכת, מפתחות, כפתורים, פקקי שעם, קפסולות של קפה, משטחי מגנט ישנים ועוד אוצרות. המורים קבלו העשרה הן לביצוע פיסול סביבתי עם התלמידים והן לעיצוב חדש מחומרי פסולת מגוונים שעברו מהפך מן הפח. מהם יצרו לעיצוב חדר המורים-  4 יצירות מרהיבות וחדשות כאמנות שימושית בעיצוב ידידותי לסביבה.

שמחתי לראות את ההנאה מחדוות היצירה הירוקה שגילו המורים. תודה ליועצת החינוכית אח'לאס מולא ולמנהל אנואר גביש ותודה לסגל החינוכי לשיתוף הפעולה הפורה והמהנה שאפשרתם לי  להעניק לכם. בטוחני כי ההבנה להגביר את החינוך הסביבתי  והחינוך לקיימות במערכת החינוכית תלך ותגבר, על מנת להבטיח את עתיד הדורות הבאים, לפתח מחויבות ואחריות לשמירה על הסביבה של כולנו.

מוזמנים  להתרשם ממפגשי העשרה מעוררי השראה שהעברתי למורים הנהדרים ולהצטרף אלינו לעשייה החינוכית הסביבתית הירוקה לעמידה באתגר הקיימות.

לשיתוף:

2 תגובות

  1. מיכאל קיימות הגב

    מירי תודה רבה לך על כל מעמצייך וכל עבודתך המדהימה שאת עושה למען הדורות הבאים שלנו, דוגמה אישית והעברת הידע לכלל האוכלוסיות, במיוחד למחנכים של הדורות הבאים שלנו שיקירו בתחומים, במתנות, וביכולות הנוספות שלא מלמדים בכל מכום,
    תמשיחי ותצליחי לשנות ולהשפיע על כלל האוכלוסיה, שיצמח דור יוטר טוב למען כולם וכדור הארץ שנותן לנו שפע ללא תנאי
    תודה

  2. Shpigler Dubi הגב

    מירי היקרה אומנם הגעתי לביקור מולדת קצר אבל בהחלט מחזק את ידייך בעשייה במגזר הדרוזי וכל הכבוד למורים הדרוזים שהרימו את כפפת הקיימות והעולם הירוק ומקדמים לימודים ועשיה בתחום הלוואי ורבים יותר ילכו בעקבותיהם וביחוד בעקבות חברתי היקרה שאיננה נחה מירי ישראלי אשר מוצאת פתרון לכל סוג פסולת והופכת את הפסולת לאמנות מדהימה, ממני דובי שפיגלר מה UNFCCC

השארת תגובה