נשות המיזם התנדבותי "לזרוע אור" מעודדות גידול צמחים ע"י מתנדבים, עבור קהילות המפונים, כוחות הביטחון ופצועי צה"ל

כחוקרת, כותבת בויקיפדיה אודות נשים יזמיות ומרצה אודות "נשים פורצות דרך", אני מזדהה באופן אוטומטי ומעריכה בכבוד רב כל מיזם שמובילות נשים ובמיוחד שהן פועלות בהתנדבות לצורך שלנו להיטיב עם האדם, הטבע והסביבה.

בחודש האישה הבינלאומי אני רוצה להאיר בזרקור גדול על קבוצת נשים מדהימות השותפות למיזם "לזרוע אור" שהינו מיזם התנדבותי שהוקם בעקבות מלחמת "חרבות ברזל".  נשים מעוררות השראה ,שסחפו אחריהן מאות מתנדבים מרחבי הארץ, המגדלים ייחורים, שתילים ועציצים ומעבירים אותם בשיתוף מיזם "לזרוע אור" לחלקם לבסיסים, למפונים מהדרום והצפון השוכנים בבתי המלון ולאלו המתגוררים בדירות זמניות.
המיזם "לזרוע אור" החל בעקבות יוזמות של מספר נשים שהחלו, כל אחת בנפרד, לגדל ייחורים ליום שאחרי המלחמה, והחליטו לשלב כוחות, כדי להכניס תקווה למפונים גם כאשר המפונים יעברו למקום מגורים קבוע.

חברות המיזם בצוות המנהל של "לזרוע אור" הן: הדס למדני איטקין האחראית על קשרי חוץ, יסמין טרוגובוף על הדיגיטל, גליה חן על שונות, אביטל וילונסקי שפירא על רכזי אזורים, קארין הלמן על ריכוז פניות, תמר הירשנזון פיפר על האקספו, דניאלה קפוסטיאן על השינועים ונטע רודיך על העיצוב. כל הכבוד לכן על ההשקעה והיוזמה.

מהיכרותי עם חברתי הדס למדני איטקין, משיתופי פעולה שלנו לקידום האמנות האקולוגית שהיא שותפה לה, שמחתי מאוד לשמוע שהיא שותפה למיזם המרגש של "לזרוע אור". הדס ביוזמתה אחראית בין היתר ליצירת קשרים עם מוסדות חינוך (בתי ספר, גני ילדים), חוות חקלאיות חינוכיות, מתנסים, גינות קהילתיות וכו', ומהצד השני הדס אחראית ליצירת קשרים עם קהילות מפונים מהצפון והדרום ועם תושבים החוזרים בימים אלה ליישובי העוטף.
הדס הקימה במושב כפר חיים במשק החקלאי, חממת מעבר אליה נאספים חלק מהעציצים המקבלים תחזוקה שוטפת בחממת המעבר ומשם יוצאים חלק מהמשלוחים ונמסרים בשיתוף פעולה עם חברת נטפים.

חברות הצוות זורעות האור, מאמינות  – בנפש בריאה בבית ירוק  ושמיזם "לזרוע אור" מועיל גם עבור המתנדבים בזמן גידול הצמחים למפונים וגם בשביל אלו שמקבלים אותם בשמחה, באהבה ותקווה לצמיחה חדשה. אכן חברי גינה קהילתית "הפעמונים" ברעננה, נרתמנו בשמחה בהצטרפות למיזם הנהדר "לזרוע אור" בגידולי הצמחים.

מספרת חוה כרמלי ששמעה על המיזם "לזרוע אור" מחברתה מעמותת הגינון הטיפולי והחלה להכין ייחורים, אספה שתילים מגינתה ומגינות חברים לסייע בהכנת שתילים למשלוח למפונים. לאחר שהבינה את הצורך בהגדלת כמות השתילים והצורך בעזרה מאנשים נוספים, הרבה מעבר למה שאפשר לגדל מגינה פרטית, חשבה על גינת "הפעמונים" אותה הכירה בזכות ליליאן חברתה. בגינה הרמנו את הכפפה וכך נוצר החיבור עם גינת "הפעמונים" ברעננה ובמקביל נוצר הקשר עם הדס מ "לזרוע אור" כדי שתקשר בין צוות הגינה לבין קהילות/בודדים שפונו מביתם ומעוניינים בצמחים אותם אנו משרישות ומגדלות.

חוה וליליאן, מובילות את צוות המתנדבות בגינת "הפעמונים" ובהתאם לבקשות ממיזם "לזרוע אור", דואגות עם המתנדבים על מילוי העציצים באדמה מתאימה, הכנת השתילות, אוספות צמחים לייחורים, מסייעות לדיתה לעיצוב פרחי הקפסולות הצבעוניות, דואגות לצרף  לעציצים את הדגלונים והפרחים, עד לאריזתם למשלוחים.
מרגש לראות כיצד גם משתלות נרתמות למיזם ומנדבות לנו תרומות כמו שתילונים במגשי הנבטה לדוגמא שקיבלנו ממשתלת "ירוק" של מתן הגנן מבני ציון.
את השתילונים העברנו לשתילה בעציצים, עד שיגדלו הוקצה להם מתחם במיוחד בגינה ובבוא העת,  שמקבלים הזמנה מצוות "לזרוע אור" אנו אורזים אותם עם הדגלונים המסבירים ממי הגיעה התרומה המשמחת.

כך החל שיתוף הפעולה בין גינת "הפעמונים לבין למיזם "לזרוע אור", שעדיין ממשיך במלוא המרץ. עד עתה הכנו מאות ייחורים, צמחי מרפא, תבלינים ושתילים מגוונים שיצאו קהילות הישובים המפונים. לגינה קהילתית בארי בים המלח, קהילת רעים בתל אביב, קהילת כפר עזה בשפיים, ביה"ס של ילדי קיבוץ "בארי", חולית שבעין גדי וישובים נוספים.
זכיתי לאפשרות לפגוש את פצועי צה"ל הגיבורים שלנו לחלק להם מגינת הפעמונים פרחים, צמחי מרפא ושתילים שגידלנו, כמסר לצמיחה מחודשת, התחדשות,  לזרוע קצת אור בסביבתם. יחד עם ענבר סמובסקי חברת מועצת העיר רעננה ויוסי גולן מנהל "פורום תושבים ברעננה", פגשנו את דודו בראון המלאך הדואג לפצועים.
דודו בראון המתנדב חודשים למען פצועי צה"ל, סייע לנו בחלוקת השתילים בשיקומון, הכיר לנו את הפצועים הגיבורים שלנו, לשמוע על אופן פציעתם ומתן חוסן ועידוד.
במפגש פגשנו את טל קטוע הרגל שהתחתן לא מזמן והוא וכלתו הצעירה שמור מאוד לקבלת תרומת העציצים שבכוונתם לשתול אותם בביתם החדש.
מזל טוב  לזוג הצעיר, שיקום קל ומהיר לכל חיילינו הפצועים שיחזרו הביתה במהרה, להמשך תהליך ההבראה. חיבוק מרפא ואוהב מכל הלב.

 לשמחתי התאפשר לי לבקר בים המלח במלון בו מפוני קיבוץ "בארי" החליטו להקים גינה קהילתית חדשה ולראות את העציצים ששלחנו מגינת "הפעמונים" מרעננה כיצד נשתלו ברחבי הגינה החדשה. פגשתי במלון, את אלה אדמתי מנהלת הגינה קהילתית החדשה שהודתה לנו על המשלוח ששלחנו אליהם.  אלה סיפרה לי על רעיון הקמת הגינה הקהילתית החדשה המרגשת לאחר אירועי ה-7 באוקטובר, בו נאלצו לנטוש את בתיהם, להיות רחוקים מהבית ומהטבע. לכן כה חשוב ומעודד, שהם זכו לשיתופי פעולה עם מיזם "לזרוע אור", עם מוניר מחברת נטפים המוביל את השתילים והפרחים אליהם ועם הנהלת המלון שאפשרה להם להפריח את השממה ולהקים את הגינה הקהילתית החדשה. מרגש ומעודד לראות כמה אנשים שותפים ויכולים לזרוע אור, תקוה ושמחה, גם באמצעות המיזם "לזרוע אור".

שאיפתן של הדס וצוות זורעות האור-  היא לזרוע קצת אור לאורך כל התקופה המורכבת, בשאיפה להביע תקווה לעתיד טוב יותר, לטובת העקורים מביתם שנקרעו משורשיהם, לסייע ולשמח אותם להכות שורש, לצמוח ולהצמיח צמחים במקום בו הם חיים כעת. בנוסף לצמחים עצמם  חברות הצוות מעודדות יוצרי כלים בעבודת-יד ליצור/לעטר כלים לעציצים.  הן מאמינות שהנגיעה האישית הזו מוסיפה לכל הפרויקט עוד חוט צבעוני המחבר ביננו ומאפשר לעוד אנשים לקחת חלק במיזם. 

אני מודה לכל הכוח הנשי הנפלא, השותפות והשותפים למיזם המבורך "לזרוע אור", שמסייעים להם מאות מתנדבים מהגיל הרך ועד לגיל הזהב מכל רחבי הארץ, המוכיח את כוחה של השותפות בין נשים בחברה האזרחית, לשמח את קהילת המפונים ברחבי הארץ, קהילת כוחות הביטחון וההצלה. כל הכבוד ויישר כוח!.

אם אתם מעוניינים בצמחים ואתם מפונים או מגורמי כוחות הביטחון, הצבא וההצלה, או מקושרים אליהם, אתם מוזמנים ליצור קשר עם צוות הנהלת מיזם "לזרוע אור" שיאירו את סביבתכם ונפשכם. המעוניינים להצטרף למעגל המתנדבים הרחב בגידול ייחורים, שתילים ותרומה למיזם מוזמנים לעבור לאתר המיזם "לזרוע אור".

 לחצו על קישור לאתר הבית של המיזם ההתנדבותי "לזרוע אור" – לחצו על חלונית "להרשמה" ומלאו את הפרטים ליצירת הקשר. https://www.lizroaor.org
בואו להצטרף למשלוח המנות הירוק, שיזכה בהצלחה בהמשך העשייה – כי כולנו יכולים לזרוע אור ולהחזיר את החיוך השמחה לאדם, לטבע ולסביבה ונצמח מזה ביחד.

לשיתוף:

השארת תגובה