סיור מהנה של חברי גינה קהילתית "הפעמונים" ביער מאכל בקדרון

לאחר שזכינו בקול קורא מטעם מחלקת הקיימות של עיריית רעננה, בה הצענו להקים "גינת יער מאכל"  שיוקם סמוך לגינה הקהילתית "הפעמונים" ברעננה, יצאנו ללמוד מהמומחים של חברת  Re Forest אודות הקמת יער המאכל בקדרון, לעיצוב מערכות חקלאיות כחיקוי של מערכות אקולוגיות טבעיות.

חזון המיזם שלנו מיזם "גינת יער מאכל" הוא להקים יער חדשני וטבע עירוני שיעניק חוויה נעימה לטיפוח המרחב הציבורי. יער המאכל ינצל טוב יותר את מי הגשמים במרחב העירוני, יעודד קהילתיות – בין אוכלוסיות קשישות ונוער ויפעל לשיקום אקולוגי בעיר.
לצד יצירת מרחב קהילתי ירוק המספק חוסן קהילתי, היער יועיל גם לשיפור הביטחון התזונתי של התושבים ולאורח חיים בריא. בנוסף למרחב האנושי והקהילתי, הוא יהווה שיקום אקולוגי לקרקע, שיפור עיצוב הנוף, כמיזם חדשני שיתופי לסביבה ולקהילה.

יערות מאכל מעודדים שימור מגוון מינים, קליטת פחמן, שיקום מחזור המים, מניעת סחף, יצירת אקלים ושירותי מערכת חיוניים לשימור קרקע בריאה שעשירה בחומר אורגני.

בשנת 2019 לאחר ביקורי הראשון ביער המאכל בקדרון, כתבתי בבלוג שלי המלצה עליו כמקום מעורר השראה המתנהל על פי תורת הפרמקלצ'ר "סיור ביער המאכל במושב קדרון – גן עדן ירוק עלי אדמות", לפי כך התבקש שגם חברי הגינה יכירו את היער כמודל להקמת המיזם שלנו ולקבל השראה מהטובים בהקמת יערות מאכל.

יצאנו משלחת של חברים מהגינה הקהילתית "הפעמונים" למושב קדרון, שם קיבלה אותנו מיכל ניב (חברת ארגון ReForest ) שהחלה את הסיור בגינת הירק הסמוכה ליער המאכל, הנקראת "גינה מזינה". בגינה התרשמנו בין היתר משתילת צמחים שתפקידם לטייב את הקרקע, צמחי מרפא למשיכת מאביקים ומשיטת חיפוי הקרקע בערוגות הירקות שחופו בפסולת קש, קומפוסט וחומרים אורגניים נוספים. שמענו על שילוב גידול ירקות וצמחים שונים המרחיקים את המזיקים ושומרים על קרקע מזינה ובריאה.

לאחר הסיור בגינה, יצאנו בשביל לכיוון היער שקיבל אותנו בחיבוק ירוק. למדנו אודות אופן הקמתו בשלבים שונים על פי עקרונות תורת הפרמקלצ'ר, המצדדת בהבנה וחיקוי מערכות אקולוגיות מתוך התבוננות ושילוב פרקטיקות חקלאיות עתיקות.
במהלך הסיור התרשמנו מהדרכתה של מיכל ומכך שאת רוב השתילים והעצים ביער, השביחו במיקוריזה, פטרייה המקיימת יחסי גומלין עם הצמח ומשפרת את עמידותו בקרקע,, בתוספת דישון האדמה בקומפוסט איכותי ובשמירת חיפוי קרקע טבעי לאורך השנים.

סיירנו בין עצי פרי, צמחי בר, צמחי נוי פורחים, שיחי תבלין ומרפא, התרשמנו  משימור מאגרי מים, טיוב הקרקע, שמירה על המגוון הביולוגי ונהנו מקטיף פירות יער טעימים ומפינות התרגעות ומנוחה. למזלנו זכינו במזג אוויר נעים לטייל בצילם של העצים, ליהנות מציוץ הציפורים, מניחוח הפרחים, מעוף הפרפרים ומטעמו הנהדר של פרי שנקטף טרי מן העץ. זו החוויה כשנכנסים ליער מאכל, חוויה שאנשים רבים מתארים כ"גן עדן" ואווירה של רוגע ושלווה.
בתום הסיור המרתק עם מיכל, התיישבנו להפסקת התרגעות ומנוחה באחת מפינות המנוחה, לנצל את המפגש החברתי עם החברים לחגוג לחברנו לגינה מיכאל היקר את יום הולדתו בנוף הקסום של היער, בהרמת כוסית ובמטעמים נפלאים שהכינו חברי הגינה.

כעת שמלמדנו אודות הקמת יער המאכל, אנו מלאי תקווה שנצליח גם אנו בעזרת המומחים להקים ברעננה את "גינת יער מאכל" שתעניק לנו ולתושבים, ריאה ירוקה וחוויה מהנה וידידותית לסביבה. מוזמנים להתרשם מסיור חווייתי ומהנה.

בהצלחה רבה לכל השותפים להקמת המיזם החשוב והחדשני שלנו בגינה הקהילתית "הפעמונים" ברעננה!.

 

לשיתוף:

תגובה אחת

  1. בני מזרחי הגב

    היה סיור מדהים .למדתי המון ממנו ..תודה תודה לך מירי היקרה

השארת תגובה