סיור חווייתי והמלצה לבקר בגן הבוטני חוות הנוי שבעמק חפר.

כדרכי להמליץ על מקומות המחזקים את הקשר בין האדם לטבע ולסביבה, הפעם אני שמחה להמליץ לכם להגיע לסיור חווייתי בגן הבוטני חוות הנוי – גן מורשת צמחי הנוי בישראל שנמצא בעמק חפר.
יצאנו עם 2 מנכדיי לבקר בחווה המדהימה ביופייה להראות להם את מגוון הצמחים הייחודים והעצים הבוגרים בעלי ערך גנני בוטנאי והיסטורי חשוב, שחלקם ייחודיים למקום זה בלבד, ולהסביר להם על החשיבות הרבה לשימור הגן והנכס הצמחי שבו.

גשמי הברכה הביאו השנה לצמיחה חיונית וריבוי של חרקים וציפורים שמוצאים בגן הנרחב כמקור מחיה עשיר. כל זאת במרחבים הנרחבים של החווה שהוקמה בסמוך להקמת מדינת ישראל  ומהווה אבן דרך חשובה בהתפתחות תחומי הגינון וגידול צמחי נוי לקטיף בארץ בראשית דרכה של המדינה.

חוויה מיוחדת הייתה לנכדיי שזכו לראות את העץ הייחודי המדהים ביופיו ה "ינבוט לבן" Prosopis alba  שמוצאו מדרום אמריקה ונשתל בחווה משנת 1953. בשל גודלו העצום, הוא עבר שיקום בשימור ותמיכה בקונסטרוקציה ייחודית התומכת בו מכל צידיו.
על מנת לראות את תהליך השיקום של עץ הינבוט הלבן המדהים, אתם מוזמנים ללחוץ על הקישור ולראות את הסרטון הנקרא:
ינבוט לבן 2015- פרוייקט אורתופדיה חוות הנוי.

במהלך הסיור ראינו בתי מלון שניבנו במיוחד לחרקים, ציפורים מקננות, ארנבות, זוחלים, דבורים מעופפות לכוורת הקיימת בתוך גזע העץ, צמחים ועצים ייחודיים, פריחה מרהיבה ואת יופי הטבע במלוא עצמתו. אך האטרקציה הייחודית עבורם הייתה הרשות שניתנה להם לטפס על שורשי העץ (היחיד שמותר לטפס בחווה) המדהים ביופיו הנקרא "שוטיה רחבת עלים" – Schotia latifolia, שהם כה נהנו בטיפוס עליו והרגישו לרגע כמו טרזן ביער.

חוות הנוי נוסדה בשנת 1949, פרי יוזמתו של דוד צירקין צפריר ז"ל, כתחנה לפיתוח צמחיית נוי ותרבות אקלום ריבוי צמחים והדגמה. צמחים אלה הובאו מכל קצוות תבל ונשתלו בגן החווה למעקב ולבחינת התאמתם לתנאי הארץ ותפקודם בגן הנוי הישראלי.
רות בנימין ז"ל יישמה את רעיונו והפכה את המקום לגן קסום שבו ניתן להכיר את הצמח בהתפתחותו ובבגרותו, את תכונותיו הבוטניות, את צורתו ואת התפקיד השימושי שלו בגן הנוי. מאז ועד היום התעשרה צמחיית הנוי בארץ במאות מינים שאוקלמו בחוות הנוי בחסות מנהל המחקר במשרד החקלאות והופצו בגנים.

בשנת 2009 הוכרזה חוות הנוי בגן הבוטני ונמנית כיום עם 11 הגנים הבוטנים המוכרים ונתמכים ע"י משרד החקלאות. בשנת 2013 הכירה המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל בחשיבות שימורה. בשנת 2017 החליטה ועדת שימור אתרים של המועצה האזורית עמק חפר להכריז על שימור חוות הנוי כמתחם המורשת ההיסטורית והתפתחות הגינון והנוי בישראל.

החווה פתוחה לקהל הרחב בכל ימות השבוע ללא תשלום ומבססת את קיומה על פעילות בתשלום שכוללת קורסים מקצועיים להכשרת גננים, פעילות חווייתית וסיורים לקהל הרחב, וכן ותכנית לימודים למגוון גילאי בית הספר וקליטת מתנדבים לסיוע בתחומי הפעילות הללו.

הגן פתוח למבקרים, הכניסה ללא תשלום.
בימים ראשון עד חמישי בין השעות 16:00-08:30
ביום שישי בין שעות 14:00-08:30
בימי שבת (באמצעות מתנדבים) בין השעות 14:00-09:30
אנא היו קשובים לכללי ההתנהגות במקום.
לקביעת סיורים מודרכים וביקורי קבוצות יש לתאם מראש באמצעות שליחת הודעת לדוא"ל: havatnoy49@gmail.com

בהיות חוות הנוי נכס ציבורי, חשובה מאוד ביקורכם בחווה גם שתהיו שגרירים ושותפים בפעילויות לשימור חוות הנוי על פי רוחה וסיפורה ההיסטורי. תודה לכל המתנדבים והעוסקים בשימור גן העדן הקסום הזה.

פרטים נוספים על החווה ודרכים להתקשר לברורים נוספים באתר האינטרנט:   www.havatnoy.co.il

לשיתוף:

2 תגובות

  1. אריאל בנימין הגב

    תודה על המילים החמות .צרו איתנו קשר דרך הפייסבוק שלנו

  2. מיכאל הגב

    מדהים!.
    מקום יפיפה
    בהחלט אגיע לשם לביקור תודה רבה.

השארת תגובה