הקשר בין האמנות לסביבה, לחינוך הסביבתי והחינוך לקיימות

כאשר חינוך אומנות וסביבה מתחברים יחד במטרה להבטיח את עתיד הדורות הבאים, כולנו נקראים לקחת חלק בחשיבה ובחינוך של דור המבין כי אנו בני האדם מחויבים לשמור על הסביבה למען כולנו ולמען הדורות הבאים.
בהתבוננות על אמנות אקולוגית וסביבתית הן קוראות לנו  באמצעות היצירה לחשוב על ההשלכות של ההתנהגות שלנו על הפלנטה כולה.  להבין כי פלאי הטבע של כדור הארץ  ויופי הבריאה, נתנו לנו השראה לבטא את עצמנו ביותר ממילים ובדרכים יצירתיות מגוונות ליופי הטבע, לבריאה, להרס ולדאגה מן המחר.

הצורך של האמנות הוא גם לחקור את הטבע וגם להשפיע באמצעות האמנות על המודעות הסביבתית והחברתית, על אקטיביזם סביבתי, שאיפה לצדק סביבתי וחברתי. 

חשוב שהחינוך הסביבתי יהיה מבוסס על חוויה אישית יצירתית, חוויות אלו עשויות להשפיע בצורה מכרעת בהבניית עמדות, נטיות, ערכים וביטויי ההתנהגות כלפי הסביבה והטבע בהווה ובהמשך ילדים לומדים על הסביבה ועל הטבע באמצעות אינטראקציה ישירה עמם ועל כן חשוב שמבוגרים, הורים ומחנכים, ירבו בהתנסויות משמעותיות ובאינטראקציות איכותיות שישאירו רושם חיובי על הילדים.

עידוד הפיסול הסביבתי והיצירה האקולוגית במערכת החינוך, באה במטרה לחזק את תהליכי הלמידה של התלמידים בהבנה שיש לקדם פתרונות בהתמודדות עם בעיית הפסולת ובעיות סביבתיות שונות. הפעילות חושפת ומעודדת את התלמידים – להגברת העשייה הסביבתית והחברתית ע"י חינוך ועשייה לשיפור הסביבה והחברה, שיפור כושר היצירתיות ופיתוח הדמיון הבלתי מוגבל לראות בחומרים שיצאו מכלל שימוש כחומר שניתן להפיח בו חיים חדשים.

החשיפה ליצירה הירוקה פועלת בשני מישורים: במישור הראשון, חשיפת התלמידים לבעיות סביבתיות שונות ודרכים לפתרון גלובלי, מקומי ואישי תוך דגש על הצורך בשמירה וניצול נכון של משאבי הטבע הקיימים. במישור השני, פעולת התלמידים בבית הספר בצורה חווייתית המטפחת גם חשיבה יצירתית, שהם יצרו מתוך החומרים שסיימו את ייעודם והיו מיועדים להטמנה והפיחו בהם חיים חדשים ליצירות מפתיעות, פעולה זו מגבירה אצלם את הרצון לצמצום צריכה וחיסכון, שימוש חוזר ומיחזור, וליצירת דפוסי התנהגות ירוקים בבית הספר ובבית.

דפוסי התנהגות ערכיים, הבאים לידי ביטוי בגילוי אחריות סביבתית, בהגנה על האדם, הצומח, החי והדומם. כיצד תרבות הצריכה מעמיקה את ההבנה לתלמידים להשלכות בין מה שאנו צורכים לבין מה שאנו זורקים המשפיעות ישירות על  הסביבה,  הטבע, על הקהילה ועל האנושות כולה.

תוכלו להתרשם מפעילויות מגוונות  לדוגמה:
מבחר פרויקטים לפיסול סביבתי במערכת החינוך מחומרים ממוחזרים וחומרים בשימוש חוזר.

מבחר הרצאות לתלמידי בתי הספר לקידום החינוך הסביבתי והמודעות לחינוך לקיימות.

מבחר הרצאות והשתלמויות העשרה לקידום החינוך הסביבתי והמודעות הסביבתית למורים ואנשי חינוך.

מבחר השתלמויות לסייעות וגננות לקידום החינוך הסביבתי לגיל הרך והחינוך לקיימות.

הקשר בין אמנות לסביבה הקוראת לנו בתערוכות אמנות, להבנת הצורך בשמירה על האדם, הטבע והסביבה.

אומנות המיחזור השראה כיצד הפסולת של היום היא היצירה של המחר.

 מוזמנים להתרשם ממבחר רב של סיורים, סדנאות, השתלמויות ופעילויות ירוקות בבלוג האישי. 

לשיתוף:

תגובה אחת

  1. ענאת הגב

    מקצוע מעניין .היה לי מאוד מאוד מקסים

השארת תגובה