מנהיגות סביבתית לתלמידי חטיבת "השרון" רעננה – כמנטורית להטמעת ערכי שמירת הטבע והסביבה למציאות המתהווה.

במסגרת התכנית החינוכית של חטיבת השרון ברעננה "קולות במרחב" בהנהלת המנהלת גב' רעיה לוי ורכזת הפרויקט הגב' ורד אלבז, קיבלת על עצמי להנחות קבוצה של 7 תלמידי כיתות ח' שבחרו בי כמנטורית שלהם מתוך רשימה של מנטורים שהתנדבו לשמש מאמנים לחיים לתלמידים.
אני שמחה לשתף אתכם בזכות שניתנה לי להנחות 7 תלמידים כקבוצת המנהיגות הירוקה, בתהליך שעברנו יחד זכיתי להטמיע בהם את ערכי החינוך הסביבתי והחינוך לקיימות. קיימתי עם התלמידים מפגשים במטרה להעצים אותם, לגלות את היתרונות שלהם ולהיות מאושרים בבחירות שלהם בעתיד ובכך לתרום במיטביות גם לחברה בה הם חיים.

התחלנו מהיכרות אישית בה סיפרתי לחברים לפעילותי כאמנית קיימות, כמרצה, כפעילה סביבתית וכסבתא לנכדים וכיצד אני משלבת את העיסוקים הרבים בין הקריירה והמשפחה.
בהמשך כל חברי הקבוצה סיפרו על התחביבים שלהם, בני המשפחה, תפקודם בלימודים ובחברה. שיתפתי את התלמידים בבחירת המקצוע הנוכחי לאחר ההסבה שעשיתי בחיי. החברים שאלו שאלות שונות אודות פעילותי כמרצה בתחומי הקיימות, התרבות והעצמה נשית ואודות פעילותי כאמנית אקולוגית המדריכה השתלמויות לאנשי חינוך, תלמידים ולציבור הרחב.
התהליך שלנו התמקד בהקניית ערכים סביבתיים, כמו סרטונים שהם צפו ודנו עליהם המציגים את נזקי האדם לסביבה. איך כל אחד מאתנו יכול לחולל שינוי בסביבתו. ניהלנו דו שיח כיצד ללמוד לקבל השראה מאנשים פורצי דרך בתחומים שונים ,כיצד הם יכולים להעצים את החוזקות שלהם וגם ללמוד להעניק להם, לחברה ולסביבה.

יצאנו לסיור מיחזור בקבוקי פלסטיק לכלובים לאחר שדנו על בעיית הפלסטיק המציפה את האוקיינוסים.  במפגש אחר יצאתי אתם לפארק רעננה להציג בפניהם פעילויות שהתנדבתי לתת יד לקהילה כאמנית וכתושבת העיר הן בשיקום גן הריחות והצלילים והן בשיקום פארק חברים שליד האגם. כחלק מהמסר של התנדבות למען הקהילה ולמען טיפוח הסביבה בה הם גרים.

במפגשי שיח ודילמה עם הקבוצה הוחלט על מיזם שהם בחרו לבצע כפרויקט גמר בתום תהליך המנטורים שיוביל את התלמידים לעשייה המעניינת אותם. הוחלט שנצא לסיור במרכז השיקום של "יד שרה" ברעננה בו מגיעים המטופלים מספר פעמים בשבוע לפעילויות שיקום ונטפח את גדרות הכניסה לשיקומון בפיסול סביבתי מעשרות פרחים מבקבוקי פלסטיק להשאיר חותם צבעוני בשטח.

הדרכתי את התלמידים כיצד לעצב מבקבוקי פלסטיק צורות מגוונות של פרחים שאותם עיצבנו לקראת ביצוע הפיסול הסביבתי בשטח.יצאנו אני והמורה גלית זארנו עם התלמידים למרכז השיקומון של "יד שרה" לסיור להכיר את הפעילות המבורכת המבוצעת למטופלים הבאים למרכז השיקום.  קבלה את פנינו מנהלת השיקומון של "יד שרה" הגב' הדר זליגר וערכה לנו סיור מרתק במקום. שמחתי לראות שהתלמידים היו נרגשים לקראת ביצוע הפיסול הסביבתי ובכך שיוכלו לשמח את המטופלים בפעילות היצירתית שתכננו.

בתום עיצוב הכנת הבקבוקים במקום, יצאנו לגדרות הכניסה של השיקומון להרכיב את הפרחים לגדר לקול שמחת המטופלים שהתלהבו מאוד מהצבעוניות שקיבלה את פניהם. היה מרגש לראות כיצד התלמידים נהנו מפרי יצירתם והוכיחו גיבוש קבוצתי וקורת רוח מכך, שהם השאירו חותם צבעוני בשטח ובלב הקהילה של המטופלים והמדריכים של "יד שרה" ובנוסף לראות שהם מאושרים מכך שתרמו למען אחרים.

לקראת סיום הפרויקט, הכנו מצגת סיכום שהציגה את תהליך ההכשרה והעשרה שהתלמידים חוו להנהיג בעולם האמיתי.
בטקס הסיום החגיגי שהתקיים בחטיבת השרון הציג כל מנטור את פעילותו עם קבוצת התלמידים עמם נפגש, את המסע ותוצאתו. צפינו בסרט המציג את הפעילות המבורכת של כל המנטורים ולמדנו על הפרויקטים הנהדרים שחוו התלמידים עם המנטורים שלהם.

תודה למברכים ראש העיר מר חיים ברוידא, מנהלת החטיבה  הגב' רעיה לוי, רכזת הפרויקט הגב' ורד אלבז הגדולה מכולם ותודות למנטורים שפעלו וברכו בשם כולנו.
תודה למארגנים שבחרו אותי להשתתף בפרויקט  הנהדר "קולות במרחב "- להנהיג בעולם האמיתי. אם זכיתי אפילו במעט לקדם את ערכי החינוך הסביבתי, החינוך לקיימות ולהטמיע בהם אקטיביזם סביבתי ויכולת להנהיג בעולם האמיתי, אז דיינו!.

לשיתוף:

3 תגובות

 1. ורד אלבז הגב

  מירי יקרה, עשייתך בתכנית "קולות במרחב" ראויה להערכה רבה , גילת מוטיבציה רבה ואכפתיות כלפי כל תלמיד . כל זאת על מנת לפתח בקרב התלמידים מודעות גלובלי לסביבה בה אנו חיים, לגרום להם לחשוב בטווחי זמן ארוכים . אפשרת להם להיחשף לאתגרים השונים המשותפים לכולנו, ללמוד ולדון בבעיות קיומיות . בטוחה שהמשימה הייתה מאתגרת ומורכבת מול תלמידי המאה 21. הנהגת את הקבוצה ברצינות, ברגישות רבה ובמקצועיות . עשייתך מושתת על דוגמה אישית ופעולה מתוך ערכים של דאגה לזולת ולסביבה, פיתוח תחושת שייכות וכבוד לסביבה . בטוחה אני שהמפגשים הללו איפשרו לתלמידים להכיר אדם מיוחד כמוך שמאמין בדרך ופועל במישורים רבים למען רעיונות חשובים אלו.
  כרכזת התכנית אני מבקשת להודות לך על השתתפותך בתכנית ועל עשייתך , תודה רבה ויישר כח .

 2. גלית זארנו סולימן הגב

  פעילות מבורכת וכה חשובה של המנטורית מירי ישראלי! אומנית מוכשרת הן מבחינה אומנותית כאדם וכמנהיגה. בפעילותה חשפה את הילדים לכל האיכויות, שיתפה ולימדה אותם רבות על אומנות, סביבה ונתינה. נהנתי והוקסמתי מהפרויקט המדהים! כן ירבו.

 3. מיכאל הגב

  מירי
  הקהילות השונות והמגוונות שאת מגיע לתמוך ולעזור להם,
  בהחלט מנהיגה ירוקה

השארת תגובה