סיור בויצו הדסים בפינת טבע אקולוגית

היום הוזמנתי לבקר בכפר הנוער ויצו הדסים שבאבן יהודה לראות איך אוכל לסייע ולתרום ביום המעשים הטובים המיועד לחודש מרץ 2014 , אשר אני מתנדבת בו מדי שנה עם בעלי היקר. הפעם החלטתי להתנדב בכפר הנוער הדסים הדוגל בהקניית ערכם חינוכיים סביבתיים לתלמידיו למען שמירת הטבע והסביבה ולראות את הפרויקטים שבוצעו בשח"ק ירוק עליהם אחראי חיים זיו היקר.

בסיור שערך לי חיים זיו רכז שח"ק ירוק בשטח, התלהבתי מאוד מרעיון והביצוע של בניית נחל המזרים מים מדי יום עם עלות השחר בעזרת אור השמש והתאים הסולאריים הגורמים ליצור חשמל המניע את המשאבה המזרימה את המים לאפיק הנחל לרוות את צמאונם של בעלי החיים ובפרט לציפורים המקננות בסביבה.
מוזמנים לראות בסרטון המצורף את תהליך בניית הנחל הסולארי הנהדר שצריך להוות השראה לבנות עוד כמותו רבים וטובים בכל הארץ ולשפר את מצב בעלי החיים בטבע ובסביבה.

קישור לסרטון לנחל הסולארי בויצו הדסים.

במהלך הסיור התרשמתי מאוד מבניית המזרקות הסולריות שמונעות ע"י אנרגיה סולארית שאינה מזהמת את הסביבה, ומביאות את בעלי החיים למקווה המים לרוות את צמאונן.
חורשת עמק הירגזי בויצו הדסים, אשר בתי הגידול נבנו בניה אקולוגית משימוש חוזר בשולחנות עץ ישנים שיצאו מכלל שימוש.

 קישור לסרטון המציג את חורשת עמק הירגזי

במהלך הסיור, חיים לקח אותי לראות את המטעים של עצי הזית והסביר לי על המחקר שהם עורכים בניסיון למצוא פתרון  בהדברה ביולוגית שהוצע שם נגד העש "סס הנמר" הפוגע  קשות בעצי הזית יוצר מחילות ומטיל את ביציו בתוך גזעי העצים. במחקר בודקים האם תיבות הקינון של הירגזי גורמות להביא את הירגזי לשטח שניזון מתולעים ועש והאם הוא יוכל להתגבר  במלחמה על "סס הנמר"  במטרה להשמיד את תולעי העש הפוגעות קשה בעצי הזית. האם רק ריסוס כימי הוא הפתרון?.  התרשמתי מאוד מהתהליך הנכון לבדיקה ומחקר כיצד מתמודדים עם מזיקים בהדברה ביולוגית טבעית. כ"כ הם מצאו פתרון מצוין נגד  צמחי היבלית הפוגעים בשורשי עצי הזית ע"י פיזור מחטי האורן מסביב לעצים ובכל הם גורמים לדיכוי הצמיחה של היבלית המזיקה.
בקיצור מאוד התרשמתי מהסיור בויצו הדסים ושדור העתיד מקבל ערכים חינוכיים לשמירה על הטבע ועל סביבה מטופחת ובריאה.

 המלחמה באמצעות הירגזי  בעש "סס הנמר" הפוגע קשות בעצי הזית

עקב כך אני שמחה מאוד לשתף אתכם בפעילות מבורכת הנעשית בשטח ושאני לוקחת חלק בפעילות התנדבותית במקום זה לקראת "יום המעשים הטובים" 2014 מטעם עמותת רוח טובה.

לשיתוף:

השארת תגובה