סיפור הצלת "עץ הדומים" בשמורת "עץ השיזף" ברעננה בעקבות הקולאג' הנקרא: "העצים הם תקוות קיומנו"

מוזמנים לצאת איתי למסע בזמן להכרת סיפור המאבק להצלתו של "עץ הדומים העתיק" – עץ בן מעל 200 שנה,  עץ מרשים, מדהים ביופיו ובחשיבותו למורשת רעננה.
את סיפור הצלתו שמעתי מפי מוביל המאבק ראובן נחושתן יקיר רעננה, שבשיתוף דיירי השכונה יצא למאבק להציל את "עץ הדומים העתיק" מפני המתתו, כתוצאה מתכנון הבנייה העתידית של מרתפים, חיתוך ופגיעה בשורשי העץ ובנייה שתוביל להסתרת נוף העץ מהשמש והפסקת תהליך הפוטוסינתזה.

(בתהליך הפוטוסינתזה קולטים הצמחים פחמן דו חמצני ומים ובנוכחות אנרגיית השמש מייצרים הצמחים חומר אורגני – סוכר (גלוקוז) וחמצן שנפלט לסביבה).
 תודה לראובן להמשך טיפולו המסור בשמורת עץ הדומים, שמאז הקמתה מגיעים אליה מבקרים רבים מכל הארץ הבאים להתפעל מ"עץ הדומים העתיק" ומהשמורה היפה והמטופחת בה תתלהבו ממגוון פרחי הבר המוגנים, המסייעים בשמירה על המגוון הביולוגי העירוני. 
אני מודה לראובן נחושתן שהצטרף אלינו לקבוצת "נאמני העצים של רעננה"  הפועלים לשימור העצים העתיקים והבוגרים לשימור הריאה הירוקה בעיר.

המאבק להצלתו החל בשנת 1976, עם פרסום כוונת העיריה לבנית 4 יח"ד מצדו הדרומי של העץ. הוגשה התנגדות לוועדה המקומית לתכנון ובניה נאספו כ-100 חתימות של תושבים שייפו את כוחו של ראובן נחושתן לנהל מאבק למניעת הבניה. כפשרה עם התושבים הציעה עיריית רעננה לבנות רק 3 יחידות דיור במקום 4 במקור.

אז נשכר עו"ד נגבי והאגרונום אהרון ברגר לצורך הגשת ערעור לוועדה המחוזית לתכנון ובניה. לצורך שכירתם התרים ראובן תושבים ונאסף כסף לנושא הגשת הערעור.
בכל מהלך ההתנגדויות הצטרף חבר מועצת העיר דן ברוך ז"ל שסייע בנושא.

נעשו פניות לפקיד היערות מר ישראל גלון, לח"כ אופיר פינס, עזריה אלון  מ"החברה להגנת הטבע" לאגודת "אדם טבע ודין" ,לקק"ל לחברי מועצת העיר ועוד ,לקבלת חוות דעת וכן להוסיפם כמתנגדים לבניה .עם כל חוות הדעת ומכתבי התמיכה של גורמים שונים הוגשה התנגדות לוועדה המחוזית לתכנון ובניה.
לישיבת הוועדה ברמלה הגיעו כ-20 תושבים שהביעו התנגדות לבניה והעו"ד הנגבי ריכז הנושא, כאשר מטעם העיריה הגיע אדריכל והמהנדס הראשי.

יו"ר הועדה לאחר ששמעה את טיעוני 2 הצדדים דחתה את בקשת העיריה לבנות בשטח ודבריה היו: "יש לכם ברעננה מופע טבע בן למעלה מ-200 שנים שצריך לשמור ולשמר אותו" ולאחר דחייתה החזירה את התיק להנהלת עיריית רעננה.
בהמשך התקיימה ישיבת מועצת העיר בוועדת בנין עיר וראש העיר דאז נחום חופרי הטיל על חבר המועצה דן ברוך ז"ל לבחון את מצבו של העץ מבחינת בריאותו ועמידותו וזאת עקב גילו. למחרת הישיבה הגיע דן ברוך לראובן  וסיפר את אשר הוטל עליו.  בנוסף הוזמן לבדוק את עץ הדומים "רופא העצים" עודד יפה, אשר הגיע לשטח נתן הנחיות להרמת נוף העץ, ושיפור בגזעים הדורשים גיזום. כ"כ נוקו השטחים מתחת לעץ מהפסולת הרבה שהצטברה עם השנים ונתחם בגדר שטח העץ.

במקביל נעשתה פניה של ראובן נחושתן למנכ"ל העירייה דאז לאופר אבי ז"ל, לאשר נטיעת כ-30 עצים בשמורה המוגדרים כעצי ארץ ישראל והמותאמים לאזור השרון.

בשלב מאוחר יותר טיפל ראובן בזריעת פרחי בר בשמורה וכיום יש בשמורה למעלה מ-40 מינים של פרחי בר. מידי חורף-אביב קיימת במקום פריחה מרהיבה של שלל פרחי הבר בגוונים מרהיבים, המזמינים את המאביקים לשמורה היפה. היום שמורת "עץ השיזף" מוכרזת כאתר מורשת עירונית אליה מגיעים מבקרים רבים מרחבי הארץ.

מתחת לעץ הדומים הותקנה מערכת מסבירן קולי שנתרמה על ידי משפחת טל לזכר אבי המשפחה ושני בניה. בצדו הימני לחצן המספר את סיפור הקמת השמורה ומצדו השמאלי לחצן המספר את סיפור משפחת טל.

בצד הצפוני של העץ על מעמד ישנו סיפרה של נורית חליף  סופרת רעננית שנקרא : "הדום הזקן" שתיעד את מאבק התושבים להצלתו, האיורים בספר הינם של המאיירת  אווה גרובגלס. בנוסף הוכנה מתחת לעץ פינה לגמולי מוצץ אשר מגיעים למקום עם ההורים סבים וסבתות ובני משפחה לתלייה של המוצץ האחרון.

בביקורכם בשמורה, תראו דגם מוקטן של בית העץ לזכר בית העץ  שנבנה במקום בשנת 1975 ע"י תושבי השכונה החדשה, כחלק ממורשת שימור השמורה. 
בית העץ כונה בפי ילדי השכונה "מחנה" והוא שימש כמקום משחקים, לינה לילדי השכונה. בית העץ נשרף לאחר כ-4 שנים להקמתו. כעת החזירו עטרה ליושנה.

מוזמנים לבקר בשמורת "עץ השיזף", להאזין למסבירן הקולי שבמקום, להתרשם מיופיו של "עץ הדומים" העתיק ומיופי העצים והפרחים. אם יתמזל מזלכם תוכלו לפגוש את ראובן נחושתן הגיבור שלנו שגר סמוך לשמורה, הדואג לשמרה ולטפחה בכל עונות השנה,  שותל פרחי בר שיפרחו באביב וישמחו את המבקרים, מטפח וגוזם את העצים. בזכותו אנו זוכים לפנינה ירוקה וקסומה בלב רעננה, בה נהנים המבקרים לטייל בשבילים וליהנות מיופי העצים, הפרחים והחרקים.

צאו למסע בזמן בעקבות עצי המורשת ברעננה, להכיר את העצים שבחרתי לקולאג' שיצרתי הנקרא: "העצים הם תקוות קיומנו", ותהנו בסיורכם גם בשמורה המרהיבה.

לשיתוף:

3 תגובות

 1. מלי הגב

  כותבת שוב היו כמה טעויות .. שמורה זו נהדרת ואני מבקרת כל שבת בבוקר היא נפלאה וכל הכבוד לראובן נחושתן שלא ויתר על דבר כה חשוב עצים ופרחים שעושים כה טוב בנפש תמסרו לו את ההודעה
  תודה על הכל🌺🌺🌺🌺🙏🙏
  תודה מלי

 2. מלי הגב

  אני מבקשת להגיד כמה מילים על המקסימה שאני לא מוצאת ומבקרת…. עלי להגיד תודה מהלב על נחישות ראובן נחושתן שלא ויתר על מנת שיבנו בתים כל הכבוד לו😊כה חשוב הטבע העצים והפרחים כה נותנים טוב בלב. אשמח שגם תמסרו לראובן את ההודעה
  תודה מהלב
  מלי

 3. ניצה הכט הגב

  כל הכבוד מירי יקרה, עשית עבודת מחקר מעולה על העצים, ניכר שאת אוהבת טבע, אדמה, ועצים. את דואגת לעצים שלא יכרתו אותם , ומשתתפת פעילה בקבוצת נאמני עצים. אין כמוך!!! בנוסף לכל זה את אלופת המיחזור, ומתנדבת פעילה בגינת הפעמונים
  עלי והצליחי❤️❤️💚💚🙏🏻🙏🏻

השארת תגובה