השתלמות והכשרת גננות וסייעות של נעמ"ת – לחינוך סביבתי לגיל הרך

קורת רוח רבה, היה להתחיל את השנה במתן השתלמות והכשרה לגננות ולסייעות במעון הירוק החדש של ארגון נעמ"ת שנפתח בתל אביב, כיצד להטמיע את החינוך לקיימות והחינוך הסביבתי החל מהגיל הרך.

הוזמנתי למעון בן סירא, מעון ירוק חדיש במטרה להכשיר את הצוות את ערכי החינוך הסביבתי. במעון היפה חדרים גדולים, מוארים ומרווחים בהם הציוד המתקדם והנדרש לאינטראקציות חינוכיות, איכותיות ומיטביות עבור הילדים, הצוותים וההורים.

ההשתלמות החלה בהרצאה המיועדת לגננות, סייעות וצוות המעון להטמעת החינוך לקיימות, אהבת הטבע והסביבה.
ההרצאה "יחד נושיט את ידינו לסביבה" יוחדה כהשתלמות לגיל הרך. היא שילבה את מצב הסביבה הנוכחי בארץ ובעולם ורעיונות חדשנים להטמעת החינוך הסביבתי לגיל הרך
בהרצאה יצאתי למסע המציג את תוצאות והשלכות משבר האקלים ומשבר הסביבה באופן גלובלי ומקומי על האדם, הטבע והסביבה. הצגתי בפניהן  את הבעיות שאיתם עלינו להתמודד לעמוד באתגר הקיימות, ופתרונות לאימוץ אורח חיים מקיים הן במעונות היום של נעמ"ת והן בסביבתם הקרובה.

בחלקה השני של ההרצאה עסקנו, בהעשרה חינוכית סביבתית למעון ירוק בה הוצגו רעיונות  לצוות ההדרכה, כיצד להטמיע ערכים חינוכיים סביבתיים בגיל הרך.
כמו שעת סיפור ויצירה עם הפנים לסביבה. כיצד מעודדים בגיל הרך פיתוח יחשיבה יצירתית. רעיונות למשחקים ויצירות לחגי ומועדי ישראל בראי הסביבה. רעיונות להפקת צלילים והפעלת החושים לקטנטנים. רעיונות לטיפוח גינה ירוקה, מתקני האכלה לציפורים, שלבי הגלגול של הפרפר, פרחים. רעיונות לחקר הטבע, שימוש בפסולת קרטוני חלב להכנת יצירות לגיל הרך, ורעיונות רבים כיצד הופכים את הפסולת ממטרד סביבתי למשאב חדש.

לסיום ההשתלמות הדרכתי את צוות המעון, כיצד ניתן להפיח חיים חדשים מפסולת קרטוני חלב, מפתחות, פקקים וכו' ליצירות מפתיעות ושימושיות המפיקות צלילים ומשחקים לפעוטות. מרגש היה לראות את התלהבותן מהרעיונות ומהתוצרים שהן יצרו בחדוות היצירה הירוקה.

אני שמחה מאוד לראות את המדיניות של ארגון נעמ"ת להקנות ערכים לצוות החינוכי של מעונות היום, לאמץ אורח חיים ידידותי יותר לסביבה. להטמיע את חשיבות החיסכון במשאבים ולצמצום כמויות הפסולת ההולכות להטמנה. פיתוח חשיבה יצירתית לצוות ההדרכה ושימוש מושכל שאינו בזבזני לקידום ערכי אהבת האדם, הטבע והסביבה.

מאחלת בהצלחה לכל צוותי החינוך של נעמ"ת, שיאמצו ערכים אלו וישמשו דוגמה לילדים, להורים, למעונות נוספים ולקהילה כולה.
שנה טובה וברוכה עם חיבוק ירוק ואוהב מכל הלב!

לשיתוף:

תגובה אחת

 1. אינה פונר הגב

  מירי יקרה!

  תודה על המפגש המושקע, שהענקת לצוות המעון במטרה להטמיע את החינוך לקיימות והחינוך הסביבתי כבר בגיל הרך.

  תודה על ההרצאה הערכית שעסקה באהבת הטבע והסביבה, תוך העלאת מודעות לחשיבות אורח חיים מקיים.

  הסדנא שהעברת בהמשך להרצאה, העשירה את המשתתפות ברעיונות מגוונים לשימוש חוזר בחומרים לצורך פעילות חינוכית במעון.

  בנות הצוות גילו עניין רב בתוכן ההרצאה ושיתפו פעולה בהתלהבות במהלך הסדנא המעשית. אני בטוחה כי לקחו צידה לדרך בעשייתן החינוכית עם הילדים וההורים.

  ישר כח על עשייתך הברוכה למען הסביבה.
  אשמח לשמור על קשר.

  בתודה
  אינה

השארת תגובה