השתתפות בתערוכת "טבע שביר" העוסקת בטבע, סביבה וקיימות (יולי 2021)

כאמנית אקולוגית וכפעילה סביבתית בתנועת "הורים למען האקלים", אני שמחה להשתתף בתערוכת "טבע שביר" – העוסקת בטבע, סביבה וקיימות, אני ממליצה לכם לא להחמיץ את התערוכה העוצמתית, הייחודית והמרהיבה בעלת המסרים החשובים והלא קלים על מצב הטבע והסביבה שלנו, המוצגת בגלריה "טל" הצופה לנוף המרהיב בכפר ורדים. אוצרת התערוכה: עדי גרינפלד.
התערוכה זכתה במסגרת פרויקט איכות הסביבה של מועצת כפר ורדים בשיתוף המשרד להגנת הסביבה וזוכה להצלחה רבה מבחינת אומנותית, תרבותית וסביבתית.

שמחתי להצעתה של האוצרת עדי גרינפלד להצטרף לרשימת האמנים והאמניות שנבחרו להציג יצירות אקו ארט Eco Art  לתערוכה זו להעברת מסרים מטרידים וכואבים על מצב הטבע, הסביבה והקיימות בכדור הארץ שלנו.

לצורך התערוכה בחרה עדי האוצרת את יצירת כדור הארץ שלי הבוכה לנוכח מצבו העגום והמזוהם מתחת ומעל הנקרא: "בכייה לדורות"  אוני שואלת באמצעות היצירה : – מי יציל את התבל שלי?, מהנזק הבלתי הפיך שאנו גורמים לכדור הארץ מתחת ומעל, והירושה שנשאיר לדורות הבאים.

בנוסף לכך אתגרה אותי עדי האוצרת בשאלה האם אוכל ליצור כוורת דבורים כחלק מהמסר של היצירות בתערוכה המציגות את היכחדותן של בעלי החיים מהמגוון הביולוגי בטבע. מאחר ונושא זה קרוב מאוד לליבי ואני מרצה בהרצאותיי בין היתר על הטבע, הסביבה והקיימות, הרמתי את הכפפה והתחלתי ליצור את הכוורת מחומרים בשימוש חוזר.
פניתי להתייעץ עם "יוסי אוד" ידידי מייסד המרכזים העירוניים לגידול דבורים והשבתם לעיר ולסביבה והוא הציע לי ליצור כוורת דבורים טבעית כקיימת בטבע בתוך גזע עץ.

פניתי לחברת "יאמתון" המייצרים ארגזי כוורת מקרטון וקיבלתי מהם שאריות קרטון כוורת. בהשראת מורי אמן הטבע מלך ברגר, אספתי עלים וקליפות של עצים מהטבע לצורך ציפוי גליל הקרטון למצב הדמיה של כזע עץ חלול.
לאחר שאספתי את פסולת מוצרי הקרטון, אריזות פלסטיק שקופות של מוצרי מזון, חוטי צמר וחוטי ברזל בשימוש חוזר, התחלתי במלאכת יצירת הכוורת הטבעית בתוך גליל דמוי גזע עץ טבעי. הדבורים עפות מכל עבר לכוורת, מייצרות דונג ומביאות איתן את האבקנים לכוורת.
בהרצאות שלי בנושא "טבע סביבה וקיימות", אני מספרת על כך ששליש מכמות הדבורים בטבע כבר נכחדו בעקבות התערבות האדם בטבע, משבר האקלים וסיבות נוספות שלא כולן עדיין ידועות לחוקרים מדוע מתרחשת תופעה מדאיגה זו. אך ידוע שהן במגמת הכחדה קשה. היכחדות הדבורים מהמגוון הביולוגי בטבע תשפיע קשות על גידולי המזון של האנושות כולה.
לכן החלטנו לקרוא למיצב "כוורת הדבורים הטבעית" שיצרתי במיוחד לתערוכה זו:  באנגלית:Bee or not to be!"" –  ובעברית: "תנו לדבורים לחיות ואת העולם להחיות!".

בתערוכה "טבע שביר" מציגים 32 אמנים ואמניות יצירות אמנות נהדרות בטכניקות מגוונות המציגות את הנושאים הבוערים של תקופתנו כמו משבר האקלים והסביבה, היכחדות מגוון המינים בטבע, זיהום האוויר והסביבה וכו'. המסר הכואב לסכנות הטמונות לדורות הבאים, קורא לנו לפעול במהירות כחלק מאתגר הקיימות העומד בפני האנושות כולה.
תודה לצלמת שלי היקרה ויקי מוצפי שצילמה לי את תמונות "כוורת הדבורים הטבעית" ביער קפלן בין עצי האקליפטוס, כיאה לכוורת דבורים טבעית בתוך חלל העץ.🐝🌳

תודה לעדי וישראל גרינפלד לפתיחה החגיגית שארגנו לנו ולאורחים מיצב בבימוי פאניה גרינשפון ולנציגת הדור הצעיר שייצגה את נאומה של גרטה טונברג האקטיביסטית השבדית הפועלת למען עצירת ההתחממות הגלובלית ושינויי האקלים.
תודה לשיח הגלריה המרתק שנערך בשבת בתאריך 25.9.21  בו פתחה בדברי פתיחה על התערוכה: עדי גרינפלד האוצרת.
–  "לא עוצרים בירוק" – על ערכים, קניות ועולם שמתחמם, רוהאן פלאות, מרצה אורח.
–  ההרצאה "כרישים לא מה שחשבתם" – מפגש בלתי אמצעי עם עולם הכרישים. איציק יוגב  צלם ימי.
–  ההרצאה שלי  אודות "שימור הטבע ואובדן המגוון הביולוגי" -חשיבות המגוון הביולוגי בשרות האדם והטבע.
–  תודה לדיון הפתוח בהשתתפות אמנים מציגים בתערוכה..

לאור הביקוש לבקר בתערוכת "טבע שביר" התערוכה מתארכת ותוצג עד ליום שבת תאריך 1.1.2022  
מוזמנים לבקר בתערוכה "טבע שביר" ,לשתף את המסר הלאה ולהיות שותפים אתנו לקידום המודעות הסביבתית.
פתוח: שבת וחג משעה 14:00- 11:00. ימי שלישי משעה 19:00- 17:00 ובתאום טלפוני למספר:  7542699- 054

קישור לקטלוג התערוכה מוזמנים לאתר גלריה "טל" כפר ורדים  www.talgallery.co.il   ולחצו על "קישור לקטלוג התערוכה"

קישור לכתבה על התערוכה בעיתון "כפרניק"  32 אמנים בטבע שביר

קישור לסרטון המציג רשמים מאירוע הפתיחה החגיגית לתערוכת "טבע שביר".


לשיתוף:

3 תגובות

 1. הדברה ביולוגית וחקלאות אורגנית מעוררת השראה - תגלו בסיור חוויתי ב"ביו תור" שדה אליהו הגב

  […] כמזדהה עם חשיבותן של שימור הדבורים בטבע הנמצאות בסכנת הכחדה, יצרתי כוורת דבורים כפי שקיימת בטבע בתוך גזע דמוי עץ. אמנות אקולוגית לתערוכת "טבע שביר" המוצגת בגלריה "טל" בכפר ורדים. אמנות אקולוגית במטרה להטמיע את המודעות הסביבתית לצורך בשימור והגנה על הדבורים ועל המגוון הביולוגי הנמצא בסכנת הכחדה. פרטים על  התערוכה העוסקת בטבע, סביבה וקיימות. […]

 2. ויקי מוצפי הגב

  מירי האומנות שלך מהפנטת וחשובה לאין ערוך. את יוצרת חשובה והמסר שלך כל כך חשוב וגם היצירות שלך כל כך יפות ומדויקות. נהנתי לראות את כוורת הדבורים, את הדבורים המעופפות עם ירידה לפרטים, מקסים ❤️

 3. מיכאל הגב

  מירי תודה פעם נוספת ונוספת על כל עבודתך שעושה למען כולם
  תמשיכי להביא דוגמה אישית לכולם של מודעות לטבע ,סביבה וקיימות .
  בשבילך זה רגיל, אך לאחרים זה חלון ייחודי להכיר בחיים.

השארת תגובה