תיעוד מתערוכת יחיד "הבחירה הטבעית" אמנות אקולוגית במשרד מבקר המדינה בירושלים. (ינואר 2022)

שמחתי לפתוח את שנת 2022 כאשר הוזמנתי להציג תערוכת יחיד  בשם "הבחירה הטבעית" תערוכת אמנות אקולוגית, במיוחד בחג האהוב עלי חג ט"ו בשבט, המסמל את חג הנטיעות, שמירת הטבע והסביבה ובמיוחד שהתערוכה הוצגה בבניין הירוק במשרד מבקר המדינה בירושלים.💚🌎  אוצרת התערוכה: ברוריה פסטרנק שרביט.
מוזמנים להתרשם מאלבום הפתיחה החגיגית והמרגשת, מהסרטון המצורף ומהיצירות המוצגות במספר עמודים בגלריה, אודות אמנות אקולוגית המגיבה למשבר האקלים והסביבה להשלכותיהם על עתידנו ועל עתיד הטבע והסביבה.

למרות החששות בעת הגל החמישי של מגפת הקורונה, התבקשתי להזמין לפתיחת התערוכה "הבחירה הטבעית", מספר קטן של אורחים ללובי משרד מבקר המדינה בירושלים, ולהעביר את שידור פתיחת התערוכה לעשרות הצופים שצפו בה דרך תוכנת הZOOM שנשלחה להם במייל. זה היה מאתגר מאוד, משום שאף פעם לא העברתי תערוכת אמנות דרך שידור ב ZOOM.

פתחה את אירוע הפתיחה החגיגית לתערוכת "הבחירה הטבעית" במעמד מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, מנכ"ל המשרד ישי וקנין והמוזמנים, מנחת הטקס עינת וסל. לאחריה המשיך בברכתו מבקר המדינה מר מתניהו אנגלמן,(מוזמנים ללחוץ על הקישור ולעבור לדברי ברכתו של מבקר המדינה מתניהו אנגלמן) .
לאחריו המשיכה בדברי פתיחה האוצרת, ברוריה פסטרנק שרביט, שאתגרתי אותה באתגר לא קל כיצד למקם את היצירות במרחב הלובי שהוא לא שגרתי בכלל.

כאמנית אקולוגית ומרצה בתחומי איכות הסביבה והקיימות, ביקשתי להעביר מסרים באמצעות יצירות אמנות Eco Art שיצרתי מחומרים שיצאו מכלל שימוש, את התייחסותי ליופי הטבע, לאוצרותיו המופלאים ועל פגיעותו הרבה הנעשית ע"י האדם. היצירות עוסקות בהשלכות משבר האקלים והסביבה, לנזקי האדם לטבע, למשבר מגוון המינים, סכנת הכחדת בעלי החיים ולאתגר הקיימות העומד בפני הדורות הבאים.
בסיור שערכתי במעמד מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן ומנכ"ל המשרד ישי וקנין, אוצרת התערוכה, נציגי לשכת המבקר והמוזמנים, עברתי בין היצירות והסברתי על המסר שלהן, אופן יצירתם מחומרים בשימוש חוזר ומחומרי הטבע, היוצאות בקריאת השכמה לחזק את קשרי הגומלין בין האדם, לטבע ולסביבה.

הסברתי את הצורך להגן להוקיר את העצים בסביבתנו ולהבין את חשיבותם הרבה עבור עולמנו. הצורך בהגנה ושמירה על הים, בעלי החיים, מגוון המינים, השטחים הפתוחים תוך חשיבות פיתוח בר קיימא בנוף המולדת. הצורך לעורר מודעות סביבתית לאחריות, להגינות ולאהבה לאדם, לטבע ולסביבה.
לתערוכת "הבחירה הטבעית" יצרתי את היצירה "תקוות הדורות" – לאחר שצעדתי במצעד האקלים 2021 עם חברי מתנועת "הורים למען האקלים", שמעתי את הקריאות הנואשות של בני הנוער לעתיד אקלימי בטוח יותר. 🙏🌳🌍
בהשראתם יצרתי את "תקוות הדורות" בצורת כדור הארץ הסביבתי המוקף באנרגיה מתחדשת, ים צלול ונקי המשמר את האלמוגים שלא יכחדו עם היצורים הימיים. העצים הירוקים ויערות הגשם, ההרים המושלגים, האדמה הפורייה והנחלים הנקיים.🙏🌳🌍

בין מגוון היצירות המוצגות בתערוכת "הבחירה הטבעית" הוצגה כוורת הדבורים האקולוגית שיצרתי לתערוכת "טבע שביר" הנקראת באנגלית: !!! "Bee or not to Be" 🐝🌳🌍 שם היצירה בעברית: "תנו לדבורים לחיות ואת העולם להחיות" !!! 🐝🙏🌳🌍
כמרצה אודות "חשיבות שימור המגוון הביולוגי בטבע", שמחתי להסביר אודות סדרת החרקים ומאביקים שיצרתי מקפסולות של קפה בשימוש חוזר.♻️
את הקפה אנו מעבירים לשימוש חוזר כמזון לתולעים האדומות בגינה הקהילתית שלנו גינת "הפעמונים" ברעננה, הממחזרות את המזון ויוצרות לנו  את ההומוס שהוא דשן משובח המיועד להשביח את האדמה ולהגביר בריאות וצמיחת הגידולים  החקלאיים והאורגניים.

מסר האמנות האקולוגית שלי הוא גם לקדם מודעות לניצול מקסימלי של פסולת האדם לשימוש חוזר. כיאה למושג "אפס פסולת" – "Zero waste".

תודה לכל צוותי לשכת מבקר המדינה בירושלים לקבלת הפנים החמה ולברכות שכתבו לי במחברת התערוכה, לשיתוף הפעולה הפורה מכל צוותי העובדים. 
תודה לאהובה נבו ולמנכ"ל משרד מבקר המדינה מר ישי וקנין לשי הנהדר והשימושי שהענקתם לי.
תודה למבקר המדינה מתניהו אנגלמן לברכתו במחברת התערוכה ועל כך שהעניק לי את דוח הביקורת שכתב על פעולות ממשלת ישראל והיערכותה למשבר האקלים.

תודה למיכל סדן מפיקת אירועי תערוכות אומנות בארץ ובחו"ל שדאגה לי לבקש מאלי רז מנהל מוזיאון  "משה קסטל" שברוב נדיבותו השאיל לנו לתערוכה את קוביות העץ הלבנות להנחת הפסלים מחומרים ממוזרים. תודה לאלי רז לנדיבותך הרבה.

תודה לסולי ואילן כהן יו"ר ועדת איכות הסביבה, משנה לראש העיר רעננה ומחזיק תיק חזות העיר שהיו אורחי נציגי עיריית רעננה.
תודה למשפחתי היקרה והאהובה המלווה אותי לאורך הדרך, שזכתה להגיע לפתיחה לאור חששותיי מריבוי הבידודים בתקופה הגל החמישי של מגפת הקורונה. 

התערוכה "הבחירה הטבעית" תוצג בלובי משרד מבקר המדינה בירושלים עד לתאריך 10.2.2022
תודה רבה, מוזמנים להגיב, ללחוץ like בבלוג ולשתף אותו הלאה כמסר האמנות הירוקה המושיטה את ידה לסביבה. 💚🌳🌍

לשיתוף:

14 תגובות

 1. יעל לבי הגב

  מירי, עבודותיך מדהימות ומעוררות השראה, מרחיבות לב ויפות לעין. האם יש קישור לזום? אשמח לשמוע הסברים על היצירות.

 2. ברוריה פסטרנק שרביט הגב

  היה לי העונג לאצור ולעצב את התערוכה המרהיבה והחשובה של האמנית האקולוגית המוכשרת מירי ישראלי, במשרד מבקר המדינה בירושלים. מירי שהיא פעילה במאבק הכלל עולמי למען איזון מרקם כדור הארץ ולשימור הטבע, מיישמת את הנ"ל בעבודותיה שהן אמנותיות ודידקטיות כאחד.

 3. מיכאל מירו הגב

  מירי כל מילה מיותרת, את עושה עבודות עם שליחות. התערוכה מדהימה, את מנגישה מודעות סביבתית בדרך מקורית. חשוב שהמסר הזה ינדוד למחוזות נוספים.

 4. אילנה לוביא הגב

  כל הכבוד לאמנות האקולוגית שלך וליצירתיות המקדמת את המודעות הסביבתית.🤩

 5. רקפת הגב

  מירי ישראלי, את אישה יצירתית, פרפקציוניסטית, טובת לב, כותבת על נשים שפורצות דרך, נשים שחולות סרטן, את מתנדבת בהמון פרוייקטים. עשית ככ הרבה. הכנסת הכל ביצירה אחת. לימדת את כולנו לשמור על הטבע. על סכנת הכחדה של חיות. אם לא יהיו לנו דבורים או חרקים יכול להיות סוף לאנושות, יערות שנשרפים. זיהום הפלסטיק בדגי ים. משבר המינים שנכחדים משבר מזון עולמי,אין ספק שאת מדברת בשביל הילדים ומשאירה מזכרת לדורות הבאים. אני הולכת להראות לילדים שלי שילמדו מזה.
  בהצלחה
  מעוררת השראה

 6. רוזי נעימות הגב

  מירי יקרה כל הכבוד לתערוכה המרגשת המציגה אומנות אקולוגית שמקדמת את המודעות לשמור על הטבע והסביבה. הלוואי שילמדו ממך.

 7. דודו הגב

  ישר כח!
  מדהים!

 8. עפרה יצחקי הגב

  נהנתי מאד לקרא על העשיה הנפלאה שעשית למען איכות הסביבה, העבודות הנפלאות ואת היצירות המהממות.
  ישר כח, איחולים והצלחה רבה להמשך העשייה.

 9. תקוה ברנאי הגב

  מירי נהדר לראות מה אפשר להכין מפסולת, מקווה שהעבודות שלך ידרבנו וישפיעו על הממסד לעודד שמירה והגנה על הסביבה ויביא לשינוי בתפיסה של הציבור.

 10. אהובה הגב

  כל הכבוד!!!
  יצירות מדהימות בעלות מסר כל כך חשוב.
  אמנית בחסד!
  בהצלחה!!!

 11. רון הגב

  מדהים, מקווה שיצא לי לבקר באחת מהתעורוכות שלך.
  נראה כל כך יפה ומיוחד !

 12. Zvi Rogov הגב

  מקסים! כל הכבוד! בהצלחה בכל מעשיי ידייך, בעזרת הכל יכול!

 13. צבי רוגוב הגב

  מקסים!כל הכבוד! בהצלחה בכל מעשיי ידייך, בעזרת הכל יכול!

 14. יעל פרויליך הגב

  תערוכה יחידה במינה !כל העמל שהושקע בה בשעות אין ספור מתבטא בתוצאה הסופית של אמנות יצירתית מגויסת גם להרחבת הידע בנושאים האקולוגיים הבוערים העומדים על הפרק. כל הצופים שחזו בה
  נהנו מהרמה האמנותית הגבוהה ומההסברים המחכימים שמירי שיתפה בהם את הקהל.
  מתערוכה לתערוכה המעין היצירתי של מירי באמנותה ממשיך להפתיע את הצופים. ישר כוח !

השארת תגובה