השתלמות בנושאי אמנות וסביבה למורי ביה"ס "ג'ובראן חליל ג'ובראן" בנצרת.

שמחתי שהוזמנתי במסגרת פרויקט "בסביבה שווה – חותרים לצדק סביבתי" שמוביל המשרד להגנת הסביבה לצמצום הפערים בחברה לקידום פעולות סביבתיות ברשויות המקומיות, ובאמצעות "המועצה לישראל יפה"  והמרכז ללימודי סביבה, להעביר מפגש השתלמות מעורר השראה בנושאי קיימות, תרבות, אמנות וחינוך סביבתי לסגל החינוכי בביה"ס "ג'ובראן חליל ג'ובראן" בעיר נצרת.

זכיתי לקבלת פנים חמה ממנהלת ביה"ס תג'ריד ח'טיב וסגניתה סוהא ואקד שעזרו לי בהערכות במקום לצורך העברת ההשתלמות למורים הן להרצאה והן לסדנת היצירה.
לאחר דברי הפתיחה של אימאן טאהא רכזת הפרויקט מטעם המועצה לישראל יפה המדריכה את המורים לאורך הקורס, סיפרתי למורים על המסע שלי במשך 10 שנים לקידום האמנות האקולוגית ברחבי הארץ. הן בתחום המערכת החינוכית לתלמידים ומורים, הן במתן השתלמויות והרצאות לציבור הרחב והן כפעילה סביבתית.

בהרצאתי "קשרי הגומלין בין האמנות לקיימות", יצאתי במסע תרבותי וסביבתי חובק עולם, שהציג את השפעת האמנות האקולוגית העולמית על החינוך, הקהילה ועל הסביבה. הצגתי בפרויקטים שונים כיצד האמנות האקולוגית חובקת עולם, בעלת גישה אנושית המובילה לקידום המודעות הסביבתית במטרה ליצור מציאות המטיבה עם האדם, הטבע והסביבה.
בתום הרצאתי, הצגתי בפני הסגל החינוכי תוצרים אמנותיים ורעיונות ליצירה ירוקה מחומרים רבים בשימוש חוזר על מנת שיוכלו להדריך את תלמידי בית הספר.
בנוסף קיבלו המורים כלים ללמוד להתבונן על הפסולת שלנו כעל משאב חדש כערוץ תקשורת לחבר את התלמידים לגלות מעורבות לחשיבות המיחזור והיצירה מחומרים שיצאו מכלל שימוש כחוויה תרבותית וחינוכית.

בעזרתה של רכזת הפרויקט אימאן טאהא והמדריכה מייסלון עברנו לחדר היצירה ושם התחלקנו לשתי קבוצות. קבוצה אחת למדה ליצור נרתיקים וארנקים המעוצבים מחומרים מגוונים בשימוש חוזר כמו שקיות פלסטיק, אריזות מזון, גלויות אמנות מצוירות, שאריות בדים ותחרות שיחד משלבים צבעוניות המתאימה ליצירת קולאג'ים מרהיבים בשלל צורות ובשלל צבעים.
הקבוצה השנייה למדה ליצור בגזירה, עיצוב ובניית שרפרפים מקרטוני קרטון ששינו את צורתם לריהוט שימושי ופונקציונלי המיועד הן לבית הספר והן להדרכת התלמידים בבית הספר ובביתם.
שמחתי לראות את ההתלהבות של הסגל החינוכי במהלך ההרצאה ובמהלך הסדנה, כיצד כל פיסת פסולת שיצאה מכלל שימוש, "במקום לפח יוצרת מהפך", ואת הרצון שלהם ללמוד ולחוות חוויה תרבותית מעוררת השראה.
אני מודה ל"מועצה לישראל יפה" שמאפשרת לי להעניק באהבה השראה לחינוך המחנכים למתן רעיונות וטיפים ירוקים, כיצד לטפח סביבה אקולוגית חינוכית, ובכך לקדם איכות חיים סביבתית, חברתית וחינוכית גם במגזר הערבי.

לשיתוף:

תגובה אחת

  1. שמואל ירושלמי הגב

    כל הכבוד לך, מירי וכל הכבוד למועצה לישראל יפה על היוזמה המצוינת הזו! חשוב ביותר להעביר מסר של שמירת הטבע והסביבה לכל האוכלוסיות בארץ ובעולם. אני שמח שאת צחברת בין כל מיני אוכלוסיות ובני כל מיניתרבויות בארץ במסעך החשוב להנחלת המודעות הסביבתית בקרב ההמונים.

השארת תגובה