השתלמויות לחינוך סביבתי ויצירה ירוקה לגננות וסייעות בגני הילדים

היכן מתחיל חינוך ההמונים?… מחינוך המחנכים (ברל כצנלסון). הוזמנתי למספר מפגשי העשרה להרצות ולהדריך בסמינרים והשתלמויות לגננות וסייעות המחנכות את ילדי ישראל בגני הילדים ולהאיר את עיניהן במתן העשרה חווייתית הסברתית וחינוכית להטמעת החינוך הסביבתי המניע ללקיחת אחריות לשמירת הסביבה, צניעות והתחשבות במשאבי הטבע, כיצד גורמים לילדים לחשוב אחרת בשימוש בחומרים שקיימים סביבנו. כל זאת במטרה להעניק להם מזון שכלי ויצירתי שיפתח בהם גם את היצירתיות, מקוריות וגם יסייע ללמוד לפתור בעיות באופן מהותי בתחומים אחרים בחיים. זאת כוחה של האומנות הירוקה המושיטה את ידה לסביבה להביא הנאה המניעה לפעולה.

בהשתלמויות לגננות והסייעות אני שמה דגש על שילוב בין תרבות, אמנות וסביבה. תוך חשיפתן להכרת ספרות המתאימה לשעת סיפור ויצירה בנושא כיבוד האדם, הטבע ושמירת הסביבה. כיצד ניתן לצמצם את כמויות הפסולת ההולכות להטמנה על ידי שימוש חוזר ומיחזור ובכך להקטין את הנזק לסביבה ולחסוך גם בעלויות הנדרשות.

בהרצאותיי לקחתי אותן למסע עולמי מרתק -כיצד ביכולתו של האדם להועיל לחברה, לתרבות, לחינוך ולסביבה שהעשירו את יכולת ההבנה כי הפסולת שלנו היא משאב כלכלי, חינוכי ותרבותי אדיר.
בסדנאות היצירה חשפתי אותן לרעיונות רבים לעבודות יצירה עם הילדים הן לחצר הגן בטיפוח אהבת הטבע והמעקב אחרי בעלי החיים והן ביצירות שימושיות ומועילות ממגוון גדול של חומרים שיצאו מכלל שימוש  שהפכו לאוצר ובהם הפחנו חיים חדשים ליצירות מהנות ומשמחות בהתאם לתכנים הנלמדים בגני הילדים. כל פעם אני שמחה לראות את התגובות הנלהבות של המשתתפות ואת ההפתעה והשמחה לקראת הרצון להעביר ערכים אלו בקרב גני הילדים לעשייה ירוקה ערכית ומהנה המציגה שאכן הפסולת של היום היא היצירה של המחר.

לשיתוף:

השארת תגובה