סיור בקיבוץ "שדה אליהו" לחוויה של חקלאות אורגנית

דוגמה נפלאה של חברה המשלבת את ערכי האמונה הדתית וערכי העבודה והחקלאות האורגנית גיליתי בקיבוץ "שדה אליהו" הנמצא בעמק בית שאן. קיבוץ החורט על דגלו את המהפכה האורגנית אקולוגית כקיבוץ האורגני הראשון שהוקם בישראל המגדל גידולים חקלאים ללא הדברה כימית רעילה..
אני שמחה לשתף אתכם בחוויה שחוויתי בסיור בקיבוץ "שדה אליהו" המוגדר כקיבוץ דתי המגשים את ערכי התורה והעבודה. מרגש היה לראות כיצד יהודים שעלו מאיטליה וגרמניה השתלבו יחד בשאיפה לחיים אקולוגיים בריאים. גיליתי שם פעילות חקלאית ייחודית שיזם אותה מריו לוי שבאותה העת שביקרתי בקיבוץ, הוא היה מעל גיל 90 ועדיין עבד בשדה עם משפחתו.
מריו פעל במשך שנים למניעת גידולי השדה בדשנים כימיים, חומרי הדברה, קוטלי עשבים והורמונים.

למרות התנגדות משרד החקלאות בשנים שעברו, הוחלט להקצות 200 דונם לחקלאות אורגנית בשדות הקיבוץ ובמקביל הקימו בקיבוץ את מפעל "ביו בי" המושתת על רעיון ההדברה הביולוגית. מפעל פורץ דרך שמגדל חרקים, צרעות ואקריות לצורכי הדברה חקלאית ודבורי בומבוס להאבקה טבעית לירקות בחממות ולעצי הפרי שבמטעים.
מרגש היה לשמוע כי הקיבוץ היה חלוץ בהדברה ביולוגית באמצעות פיזור תיבות קינון בשטחים החקלאיים  שהזמינו  את התנשמות והבזים שטיפל יפהו במזיקים, הנברנים והמכרסמים. הן בלילה (התנשמות) והן בשעות היום (הבזים). ראינו את עצי הדקל שבקיבוץ שנפגעו ע"י החיפושית "חידקונית הדקל" שגם הם היו מטופלים בהדברה ביולוגית.

סיפור יפה שמענו על התנשמות שהיו מגיעות לירדן במעופן והירדנים היו יורים בהן מתוך אמונה שהן מביאות מזל רע. אחרי שהזמינו חברי הקיבוץ את החקלאים הירדנים והראו להם איזו תועלת מביאה התנשמת לעצי הדקל, הם אימצו לעצמם את הרעיון וגם הם מטפלים כעת בהדברה ביולוגית באמצעות התנשמו והבזים.

בעקבות ההצלחה בפיתוח מיזם התנשמות והבזים המבוצע בקיבוץ ב"שדה אליהו", הפרויקט קודם ממיזם מקומי למיזם ארצי בשיתוף פעולה עם פרופסור יוסי לשם מאוניברסיטת ת"א וחוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ממשרד החקלאות, החברה להגנת הטבע, משרד להגנת הסביבה, המרכז לצפרות ואחרים. בשנת 2008 הכריזו על המיזם כפרויקט לאומי וחלוקו יותר מ 1600 תיבות קינון ברחבי הארץ מהגולן ועד הנגב לסיוע ולהדרכת החקלאים.
כל הכבוד לכל מי שלקח חלק במיזם המבורך הזה, ברצון לשמור על אימא אדמה ועל גידול מזון ללא הדברה כימית רעילה.!!!
אני  ממליצה מאוד להגיע לסיור ל"ביו תור" אשר בקיבוץ שדה אליהו ולפגוש שם את הטבע כמו שעוד לא הכרנו ולגלות את ארץ ישראל היפה והטובה לקיום כלכלי עצמי עם מוסר וצדק וחברתי בנוסף לאיזון אקולוגי בטבע ובסביבה. מוזמנים לסיור ולהתרשם במו עיניכם.
לצערי עלי לעדכן כי נביא החקלאות האורגנית בישראל  מריו לוי הלך לעולמו בגיל 94 (מרץ 2018), אך מורשתו החשובה ממשיכה כמנהיג שנתן דוגמה אישית ויצר מהפכה החקלאות בישראל. תודה לזכות לספר אודותיו בהרצאות שלי.

 

 

לשיתוף:

השארת תגובה