הכנת מתקני האכלה לציפורים ל"יום המעשים הטובים" בויצו הדסים

הכנת מתקני האכלה לציפורים ל"יום המעשים הטובים" בויצו הדסים

פעילות התנדבותית למען הקהילה והסביבה ב"יום המעשים הטובים" של עמותת "רוח טובה" .כמדי שנה אני נהנית לתרום לקהילה ולסביבה והפעם החלטתי להגיע לויצו הדסים להדריך את בני הנוער כיצד להכין בתי האכלה לציפורים מחומרים ממוחזרים עם קבוצת "חוחית" של תיכון ויצו הדסים. עיצבתי מספר דגמים של בתי האכלה מבקבוקי פלסטיק שונים, פקקים צבעוניים, כפתורים, מקלות עץ ישנים, חבלים, שרוכים ומה שיש על מנת להציג לנועד את העושר הטמון בפסולת שלנו שיועדה להטמנה וכיצד מפיחים בה חיים חדשים ליצירות שימושיות ויפות המעודדות את קרבתם של הציפורים אל סביבתנו באיתורם אחר מזון ושתיה. הציפורים נמצאות סביבנו בכל מקום ומתקני האכלה לציפורים מזמינות אותם לקרבתנו ומסייעות לנו לערוך אחריהן תצפית מחקר והנאה ולטפח קשר מתמשך עם הציפורים, תהליך הבניה  והמעקב מעודד את הצורך לשמור על הטבע, לפתח מודעות לצורכיהם של בעלי-חיים ואחריות כליהם ולשלב את הלימוד על ציפורי הבר בתכנית הלימודים. ניתן לתלות אותם על עצים או לחברם על גדרות בגינות ובחצרות.

במפגש הראשון הוביל אותי חיים זיו רכז שח"ק ירוק למרתף שם חיכו לי חברי קבוצת "חוחית"  השותפים לפעילות ההתנדבותית וזכינו לביקור של חברי הנהלת בית הספר שבאו לראות כיצד אנו יוצרים יחד. תלמידי "חוחית"  קיבלו הדרכה כיצד לחשוב בצורה יצירתית מחוץ לקופסה בהתבוננות בחומרים הישנים שיצאו מכלל שימוש כאל פוטנציאל לבניית בתי האכלה שונים ומגוונים בתהליך המתחיל באיסוף בקבוקי פלסטיק, שטיפתם וניקיונם, הסרת התויות, חיתוך פתחים בבקבוקים, ניקוב הבקבוקים להשחלת מקל עץ שיכול להיות מענף ישן, ממקלות עץ של אוכל סיני, מקלות עץ ישנים מבקבוקי מפיצי ריח, שיפודי עץ וכו'. חתכנו את הבקבוקים הגדולים לשני חלקים. התחתית תשמש אותנו כצלחות למים ועיטרנו אותה בפקקים צבעוניים, ניתן לעטר במה שיש כמו כפתורים, תכשיטים ישנים וכו'. חברנו אותם עם ברגים לראש הבקבוק הפנימי, ניתן גם ליצור חור בתחתית הצלחת ולהעביר את פיית הבקבוק הפנימי דרך החור ולהבריג את הפקק חזרה ובסיום לאטום עם סיליקון לאטימה מוחלטת מפני נזילת המים. את ראש הבקבוק המשמש כגגון ניתן לחבר עם שרוכים ישנים, או חבלים, חוטי ברזל דקים ומה שיש בבית לחזק את הקשרים ולתלות על העצים או על גדרות בחצרות ובגנים. ניתן לשים בתוכם מגוון רב של מזון כמו לחם, פירות ושאריות מזון ביתי ולדאוג גם לשתיה בצלוחית שבתחתית. מומלץ  לשתול פרחי בר בסביבה ובכך לקרב את ציפורי הבר לגינתינו ובמידה ונשתול את פרחי היביסקוס בחצרנו נזכה לראות את הצופיות האוהבות לשתות מצוף הפרחים הללו ונוכל לבנות להם בתי האכלה עם מי סוכר  ולעקוב אחריהן בהנאה רבה שותות ממי הסוכר מבלי להפריע להן.

לפניכם רשמים  שפסולת וסביבה נפגשים במפגש הראשון בו הדרכתי כיצד נעצב את בתי האכלה לקראת "יום המעשים הטובים" שיחול בתאריך 11.3.14 בו נשלים אני ובעלי את בניית בתי האכלה לציפורים עם קבוצת "חוחית" ונתלה אותם בשדרת עצי הבוהיניה שבחצר ונקווה לראות את הציפורים באות לאכול ולשתות בשמחה ממתקני האכלה שיצרנו כולנו יחד עבורן.


רשמים מהפעילות עם דור העתיד לבניית בתי  האכלה לציפורים בשדרת עצי הבוהיניה ב "יום המעשים הטובים" 2014.

לשיתוף:

השארת תגובה