הגינה הקהילתית הבין דורית – בשיתוף ביה"ס "ברטוב" רעננה

עוד מילדותי הייתי מחוברת מאוד לעבודת האדמה החקלאות והגינון, מאחר ואני גרה בעיר בבית משותף, לא הייתה לי אפשרות לגדל במקום גינת ירק כלבבי. כחברה בוועד הבית שלנו, אני דואגת לטפח את גינת הבניין בצמחים, פרחים ובנטיעת עצים לעידוד הייעור במרחב העירוני.
לכן כאשר שמעתי על הגינה הקהילתית הבין דורית החדשה שנפתחה קרוב למגורי, בהנהלת אביחי ארביב ואמיר פוירמן שהזמינו את הקהילה הבוגרת לעבוד בגינה בשיתוף תלמידי בבית הספר "ברטוב" ברעננה, שמחתי מיד להצטרף כפעילה נאמנה עם חברי הקבוצה בפעילות שוטפת ובתחזוקת הגינה בהתאם לנדרש.
זו ההזדמנות עבורי לגדל תוצרת חקלאית אורגנית ובריאה ולהביא אותה לצלחת ובנוסף, לקדם את אהבת הטבע והחקלאות העירונית בשיתוף עם הקהילה ולפעול לזכרו של דן ברוך ז"ל, המורה לחקלאות המיתולוגי של בית ספר "ברטוב" ברעננה.

את דן ברוך המורה לחקלאות ז"ל הכרתי, כאשר שלושת ילדיי זכו ללמוד אצלו חקלאות בבית הספר "ברטוב" ברעננה. מאחר וזכיתי לפעילות משותפת עם דן בפרויקט שיזמתי  "לטעת עץ בעיר", לחלוקת שתילי עצים ברחבי העיר, לעידוד הייעור במרחב העירוני, אני מודה לזכות להמשיך את מורשתו החשובה לאהבת הטבע, החקלאות האורגנית והגינון הקהילתי ולהיות שותפה בהבאת הטבע הירוק אל העיר.

הכל התחיל באוקטובר 2018 עלה רעיון ע"י מחלקת הקיימות של עיריית רעננה להקים גינה שתשלב עבודה משותפת של תלמידים וותיקים בגינה ובכך להחיות אותה. הרימו את הכפפה המורה רן לוי לויה ואביחי ארביב שהיה באותה תקופה חבר מועצת העיר שהחליט לפרוש מהפוליטיקה ולחזור להתנדב במערכת החינוך.
לדברי אביחי ארביב: "זו סגירת מעגל, נקראתי לדגל להחליף את דן ברוך ז"ל במועצת העיר ואין יותר ראוי מלקדם את הפרויקט האחרון של רשימתו של דן ברוך כחבר מועצה כפרויקט שממשיך את דרכו ופועלו של דן בבית הספר."

וכך בדצמבר 2018 הגיע לגינה הבין דורית הקהילתית 5 מתנדבים ותיקים, תלמידי דן ברוך לשעבר, הורי תלמידים לשעבר, ומתנדבים  ששמעו על הפרויקט ורצו לקחת חלק בפיילוט. במסגרת הפיילוט הוכשרו מספר ערוגות, נשתלו צמחי תבלין וירקות עונתיים והעבודה עם התלמידים והמתנדבים הוותיקים הצליחה להניב גידולים נאים וכולם נהינו מפרי עמלם.

לאחר הצלחת הפיילוט הוחלט להרחיב את פעילות הגינה כדי שקהל רחב יותר ייהנה ממנה. בעזרת מנהלת בית הספר, הגב' סיגל לויטס, מחלקת הקיימות בעירייה ומרכז המורשת ע"ש דן ברוך נפתחה הגינה לקהילה. מלבד התכנון לשלב בה יותר תלמידי בית הספר מאוכלוסיות שונות, אירוח תלמידי גני ילדים מהסביבה הקרובה,הוחלט לצרף אותה לכלל הגינות הקהילתיות שבעיר רעננה.

לשמחתי יצא לי להכיר במקרה את שמעו כמא שנכח בהרצאה שהעברתי לחברי מועדון פורשי "אל על" בנושא "החיים מהזבל" בה הרצתי בין היתר על החקלאות האורגנית בארץ. הוא הזמין אותי בתום ההרצאה להגיע לסיור בגינה הקהילתית "הפעמונים" ברעננה שבה הוא מתנדב במשך שנים.
לאחר הסיור בגינה הקהילתית "הפעמונים", התלהבתי מכך שהגינה הקהילתית משמשת כמרכז לפעילויות התורמות להעצמת הקהילה, כמקום התכנסות בחגים וכמוקד לביטוי ואהבה לטבע ע"י ילדים ומבוגרים כאחד. פעילות זו, יוצרת תקשורת מיוחדת המאפשרת בניית חברה אזרחית פעילה המחזקת את קשרי החברה דרך הגינון הקהילתי ואת הקשר עם איכות הסביבה.

ביקשתי את עזרתו של שמעון  מגינת "הפעמונים" בהדרכת הצוות המוביל שלנו אביחי ארביב ואמיר פוירמן, כיצד להפוך אמבטיה שהם אספו מפסולת בנין ולהכשיר אותה כבית גידול לתולעים האדומות כפי שראינו בגינתם המייצרות את הקומפוסט. שמעון ערך לנו סיור בגינה ודאג לספק לנו תולעים אדומות כולל הדרכה מלאה לאופן הטיפול בתולעים האדומות, כיצד לנצל את הנוזלים הזורמים מחור הניקוז של האמבטיה כעודפי מים המכונים הומוס – שישמש אותנו כדשן נוזלי איכותי. יצאנו נשכרים משיתוף הפעולה עם חברי הגינה הקהילתית "הפעמונים", קנינו מהחממה שלהם מספר שתילי צמחים ושתלנו אותם בגינתנו.

בגינה הקהילתית הבין דורית של "ברטוב" רעננה, אנו מיישמים הלכה למעשה את המושג "אפס פסולת" (באנגלית: Zero waste). לעודד את הגישה של שימוש חוזר במוצרים ומשאבים שיצאו מכלל שימוש, להפיח בהם חיים חדשים, כך שנוכל לצמצם את כמויות הפסולת ההולכות להטמנה ופוגעות בסביבה. כמו האמבטיה שהייתה כפסולת באתרי הבניין והחברים אספו אותה לגינה לצורך בניית קומפוסט לתולעים האדומות.
דוגמה נוספת, ידידי "מיכאל קיימות"  מכ"ס סיפר לי על משטחי עץ איכותיים שנזרקים מדי שבוע מאזור התעשייה בכפר סבא והולכים להטמנה. סיפרתי לאמיר פוירמן רכז הגינה כי כדאי שנאסוף אותם במקום שירקו למזבלה. ואכן החברים אספו את משטחי העץ האיכותיים מאזור התעשייה בכ"ס אלינו לגינה לשימוש חוזר לצורך תחזוקת הגינה.
ממשטחי העץ הישנים בנינו בין היתר קומפוסטר חדש ועטפנו אותו בשימשוניות שנמצאו בפסולת בית הספר ושימשוניות שאספתי מחוצות העיר, לאחר מסע הבחירות של הסיעות השונות לרשות המקומית ברעננה.

עוד שיתוף פעולה זכינו לקבל ממרגלית ויורם רג'ואן (הקבלן), שסיפקו לנו בהתאם לבקשתי 2 תופי גלילי עץ שנותרו בשטח כפסולת  באתרי הבניין. תודות לשיתוף הפעולה עם אלמוג מעיריית רעננה ובנו שטרחו והביאו לנו  במיוחד את גלילי העץ לגינה הקהילתית.
כיאה למושג "אפס פסולת" אנו משפצים אותם והופכים אותם לפינת ישיבה שימושית לפעילות מהנה עם הילדים ועם הקהילה.

את הקפה הנותר מקפסולות הקפה ומבתי הקפה, אנו ממחזרים לשימוש חוזר לקומפוסטרים ליצירת דשן איכותי המזין את האדמה.
את שאריות פסולת המזון האורגני מהבתים, אנו מפנים לקומפוסטרים שבגינה וגם מזינים את התולעים האדומות המפיקות לנו דשן איכותי (הומוס) בחזרה לגינה הקהילתית.
משקיות הנייר שנותרו מרשתות המזון, אנו עוטפים את הרימונים להגנה מפני מזיקים, בצורה שיישאר להם אוויר ומקום לגדילה.
מקרטוני החלב המשומשים, אנו עוטפים את השתילים הרכים ומגנים עליהם עד לייצובם  חזק באדמה וכהגנה מפני מזיקים.
איסוף ושימור זרעים בצנצנות רב פעמיות,שימוש חוזר בעשבייה לקומפוסטרים ולהשבחת האדמה ועוד פעילות רבות.

בטוחני שהגינה שלנו שהיא פחות משנה, תלך ותגדל עם הזמן ותחולל שינוי ירוק בטבע העירוני. נשמח לכל עזרה וסיוע מעיריית רעננה והיחידה לאיכות הסביבה. יחד בשיתוף פעולה עם הקהילה המקומית נהפוך אותה לגינה ירוקה ומטופחת המהווה מקום מפגש קהילתי ומחזקת את הקשר בין הקהילה לטבע, לאדמה ולסביבה.

לשיתוף:

2 תגובות

 1. שבתאי נווה הגב

  היזמה של עבודה בגידול צמחים ירק ופרי לעיני ילדים נותנת לדור הצעיר ידע ותחושה במגע איך פרי או כל צמח מתנהג ועד כמה משקיעים כדי להוציא מן האדמה פירות וירק.
  הילדים לומדים מהי התמדה והשקעה, ולא רק לחיצה על כפתורי המקלדת או על כפתורי האיפון שקיבלו מאבא אמא, והם רתומים ומחוברים אליו כמעט דרך הטבור!.
  העשייה בגינה מלמדת על הדרך להתקיימות של החקלאי של היום. חוץ מכל הנאמר זה עיסוק בפעילות גופנית כללית ושיתופי פעולה מבורכים בין הדור הוותיק לדור הצעיר של ימינו.
  הפעילות נתמכת בגורמי עיריית רעננה המעודדת ותומכת גם באמצעים כלכליים, ובמתן תמיכה ללימוד והקניית ידע בנושא למען הקהילה.
  תודה לכל מי שנתן עידוד ויד ליוזמה.
  מירי ישראלי אנחנו מאוד מעריכים את הפעילות שלך בנושא קיימות ושמירה על סביבה ירוקה ונקייה ממזיקים לטבע למים ולאוויר!.
  בברכה,
  שבתאי חברך הפעיל בגינה הקהילתית הבין דורית – ברטוב רעננה

 2. מיכאל קיימות הגב

  כל הכבוד מירי וכל המתנדבים שיזמו, תרמו, השקיעו ויצרו,
  קהילת בר קיימה למופת שמחזירה לתושבים את ערכיי הבסיס, ועוד המון
  אוויר, מזון, מרחב מנוחה לנפש, מרכב יצירה, חברים חדשים ועוד המון
  תודה לכל אחד שעזר ותרם ליצירת ריאות חדשות בלב רעננה

  מעוד נהנתי לראות את הרצון והנדיבות למען תושביי העיר ולטובת הכלל,

  אתם מדהימים

השארת תגובה