יובל תמיר – מלחימה לקיום ללחימה לקיימות

כמרצה וכבלוגרית ירוקה החוקרת אודות הפתרונות החדשנים המבוצעים בעולם בתחומי הקיימות, אני שמחה לשתף אתכם בחוויה מעוררת השראה ותקווה שחוויתי בסיורי במפעל "אינפימר טכנולוגיות בע"מ" שבקיבוץ ברקאי, שם אירחו אותנו יובל תמיר ורעייתו טל תמיר שהקימו את חברת "אינפימר" בשנת 2013.

לאור מחאתי כנציגת הציבור בפני חברי הוועדה לאיכות הסביבה של רעננה, לכך שעיריית רעננה הפסיקה את הפרדת הפסולת הרטובה ואינה מציעה פתרון חלופי אחר לפסולת הרטובה שיתרום באופן טוב יותר לסביבה, סיפר לי חיים ברודיא חבר מועצת העיר, המתמודד בבחירות הבאות לראשות העיר רעננה, כי חברו הטוב יובל תמיר, הקים עם רעייתו טל תמיר את חברת "אינפימר" המציעה פתרון להפיכת האשפה הביתית ופועלת בתחום מחזור האשפה ואספקת חומרי גלם לתעשיית הפלסטיק והוא מזמין אותי לסיור במפעל של יובל וטל תמיר.

ביוזמת חיים ברוידא, הגעתי לביקור במפעל "אינפימר טכנולוגיות בע"מ" לראות וללמוד מקרוב אחר היכולת להתמודד עם האשפה שאנו מייצרים לטובת תהליכי מיחזור. לסיור נלוו אנה פוזמנטיר, מספר 2 ברשימתו של חיים ברוידא ושתי פעילות נוספות שלצידו: יוכי שרמן ביטנסקי ואילנה זינגר, הקרובות לתחום איכות הסביבה.

ברוידא, בעברו ראש הכתבים בעיתון ידיעות אחרונות, הביא למודעות את סוגיית איכות הסביבה והיה אחראי לפרסום שהסעיר בשעתו את המדינה בפרשת "הסרטן בקרב לוחמי הקומנדו הימי" שצללו בנחל הקישון.

יובל תמיר שהיה לוחם השייטת ופיקד על הילת"מ (יחידה למשימות תת מימיות) של חיל הים ולקה בכמה סוגי סרטן כתוצאה מחשיפה מצלילות בנחל הקישון המזוהם שאליו זרמו חומרים רעילים ממפעלים פטרוכימיים באזור חיפה, ניהל מאבק ציבורי עם חבריו ליחידה ולשייטת שהוביל להקמת ועדה בראשות השופט שמגר. הועדה הוקמה בעקבות סידרת כתבות תחקיר ב"ידיעות אחרונות" על ידי ענת טל שיר וצדוק יחזקאלי על מחלת הסרטן שחלו לוחמי השייטת. הועדה הכירה בחולי הסרטן מקרב הצוללים כנכי צה"ל, ובצוללני עבר שנפטרו מסרטן כחללי צה"ל וכי יש להכיר בהם כנפגעי מערכות ישראל.

לאחר שניצח את מחלת הסרטן השקיע את רוב זמנו למחקר ופיתוח לקידום לצמצום נזק הזיהום הסביבתי והקים  עם רעייתו טל את חברת "אינפימר".
חברת "אינפימר" פיתחה תהליך חדשני מוגן פטנט בטכנולוגיה מהפכנית המאפשרת הפיכת אשפה ביתית לייצור פולימר תרמופלסטי מרוכב  בשם "אינפימר". מקור החומר באשפה עירונית, שבטכנולוגיה ייחודית מופרדת לרכיבי האשפה על פי משקלם הסגולי ולאחר תהליכי עיבוד שונים, מופק חומר הגלם "אינפימר" המשמש כחומר גלם ליצור מוצרים שונים, בתעשיית הפלסטיק כגון: משטחים, שוחות ביוב, פחי זבל ועוד.
המיוחד בחומר זה שהוא בעל כושר הדבקה וחיבור בין חומרים ופולימרים שונים ושהוא ניתן למיחזור מספר רב של פעמים. החברה מצליחה להפוך 65% מהפסולת הגולמית שהיא קולטת לאינפימר, בעוד ש-10% הם נוזלים שעוברים אידוי והשאר יסיימו כפסולת להטמנה.
כעת במפעל קיים קו ייצור אוטומטי שמסוגל לייצר חצי טון של חומר גלם בשעה.

במהלך הסיור לאורך קו היצור, יובל הסביר לנו על התהליך החדשני ועל חזון החברה המציגה פתרון כלכלי ובר קיימא ושהינה נמצאת על סף פריצה לשוק הבינלאומי.

אני מקווה שאכן באמצעות הקרן לשמירת הניקיון של המשרד להגנת הסביבה, יוכלו הרשויות המקומיות להביא חלק מהפסולת העירונית המיועדת להטמנה שתגיע למיחזור למפעל "אינפימר", לייצור תוצרים חדשים ובכך לצמצם את כמויות הפסולת המיועדות להטמנה באדמה, לחסוך צריכת משאבי טבע חדשים ולשפר לנו את איכות הסביבה בה אנו חיים.
תודה לחיים ברוידא וחברותיי שנלוו לסיור ותודה לטל ויובל תמיר לאירוח בסיור המרגש והחווייתי שהציג לנו לוחמים פורצי דרך למען שיפור מצב הסביבה בה אנו חיים.

חיבוק ירוק ממני ובהצלחה בהמשך הדרך!.

2 תגובות ליובל תמיר – מלחימה לקיום ללחימה לקיימות

 1. 2 בינואר 2018
  22:36

  חיים ברוידא

  מירי
  כל הכבוד על הדבקות שלך במאבק למען הסביבה כן ירבו כמותך.

 2. 5 בינואר 2018
  20:02

  יעל בהרב

  שבת שלום מירי,
  מצטרפת לבחירה ביובל ואשתו לאנשי השנה בתחום איכות הסביבה.
  לידיעתך, ברחבי תל אביב נעלמו מרבית מתקני המיחזור שהיו פזורים ברחובות.
  ראש העיר טוען שהם מפריעים לתנועת הולכי הרגל על המדרכות.
  לא יידעו את התושבים אודות המדיניות החדשה.
  חזרנו אחורנית בתחום המיחזור.

השאירו תגובה